| marya977 a întrebat:

Buna straight face. Sunt o fata de 14 ani si azi m-am cercat cu cea mai buna prietena. A inceput cand pe la vreo ora 3 eram la ea si am intrat pe mess si am inceput sa vb cu o alta prietena la fel buna, si cand a vazut fata la care eram cat de bine vorbeam eu cu cealalta fata a inceput, nu stiu, sa devina putin geloasa sad, si atunci ea vorbea peste mine cu cealalta fata pana cand a doua prietena i-a zis ca daca nu ma lasa in pace o sa vine bupa ea sa o cafteasca si de atunci a inceput tot. Am inceput sa fac de toate dar nu a mers. Peste vreo 20 de min a venit o colega de-a primei fete si a chemat-o afara, iar eu pe acea colega nu o suport si chiar vorbisem cu ea inainte ca eu intru in casa pentru ca nu stau cu colegasa ( ca de cate ori vine cineva nou pentru mine, pe mine incepe sa nu ma mai bage in seama crying ) si ca intru in casa iar ea mai zis ca nu stam mult doar 20 de min. Si de unde, ca am stat o ora si nu mai suportam pana cand colegasa a plecat si cand a condus-o eu i-am intors spatele si mi-a zis ceva dar nu am inteles prea bine si imi spunea varusu ca el a inteles ceva de genu " bine daca faci asa inseamna c a nu mai suntem prietene" si dupa ce a condus-o pe colegasa pana la un anumit bloc s-a intors inapoi iar eu m-am dus dupa ea sa o intreb ce a zis si a spus ca nimic, si am vazut in ochi ei lacrimi. Si dupa mi-a zis ca nu ma intelege ca de fiecare data zic la fiecare persoana care este prietena cu ea ca daca vine afara eu intru in casa, dar nu e adevarat pana acum i-am zis doar lu colegasa si lu varasa( care nici ea nu o suporta)... si mi-a zis ca eu cand aduc pe cineva noi pentru ea, ea nu zice ca nu le suporta si culmea ca de cand ma inteleg bine cu ea nu am adus pe nimeni, dar ea nu isi dea seama ca daca as face si eu ca ea ar face la fel ca mine, iar apoi eu iar i-am intors spatele si m-am indreptat spre casa cu lacrimi in ochi.

Asa ca, spuneti-mi si mie cine are dreptate si ce ar trebui sa fac de acum in colo, si eu si ea sad

Răspuns Câştigător
| Diana_7451 a răspuns:

Vorbeste deschis cu ea.

Incearca sa afli adevaratele sale motive despre faptul cum se comporta. Chiar daca pare greu, te vei simpti de o suta de ori mai usurata dupa ce afli ce se intampla cu adevarat.

Succes.

Iti doresc Craciun Fericit, si sa te impaci sau cel putin sa afli adevarul cu/despre prietena ta. Prietenii adevarati sunt putini, d ar merita.

1 răspuns:
| Elisaaaaa a răspuns:

Complicata treaba thinking 1 la mana :sunteti prietene foarte bune din ce ai scris mai sus, deci incercatsi amandoua sa va stapanitsi orgoliul si sa "inghitsitsi" unele persoane (pe care totusi nu le suportatsi) macar din politetse si din respect ca intre prietene. 2 la mana trebuie sa vorbitsi serios.ca atunci cand iesitsi impreuna si mai vine altcineva indiferent de situatsie sa nu va faceti una pe alta sa va simtsitsi in plus, pentru ca de aici porneste "gelozia asta ", si trebuie rezolvata cat mai repedehappy. sper ca tsiam fost de folos.:*