| iceheart123 a întrebat:

sunt Oana.Sunt de aproximativ o luna cu cineva.Cum pot sa-mi maresc increderea in mine si sa mai las din gelozie?

4 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Cu varsta devi mai inteleapta. in clasa a 6-a e mai greu cu gelozia.

| Axys a răspuns:

CUM PUTEM OPRI GELOZIA INTR-O RELATIE?
Unii specialisti spun ca gelozia intr-o relatie este precum sarea in mancare. Un pic ii va conferi savoare dar prea multa poate strica definitiv placerea. Gelozia intr-o relatie este ca o recompensa a primelor zile de dragoste sincera dar ulterior va deveni o problema majora pentru ambii parteneri. Unii nu reusesc sa depaseasca acest moment si decid sa puna capat relatiei.

MEREU POZITIVA
Gelozia vine de obicei la pachet cu unele experiente neplacute din trecutul acelei persoane, care i-au afectat puterea de a mai avea incredere in orice alt partener. Daca ai trecut printr-o experienta neplacuta, ai avut un partener care te-a inselat sau te-a mintit, atunci gelozia se va manifesta cu siguranta. Nu va dauna actualei relatii atat timp cat nu depaseste normalul. Ai incredere in partenerul tau dar nu crede chiar tot ce iti spune.

INCREDERE IN PROPRIA PERSOANA
Se observa ca multe persoane care doresc sa invete cum sa scape de gelozie sunt de fapt victime ale unei lipse de incredere in fortele proprii, ale faptului ca sufera de depresii si nu pot sa isi invinga obiceiurile care le dauneaza. Este foarte important sa identifici care este motivul care a cauzat aceasta lipsa de incredere in tine si sa incerci sa depasesti acest obstacol.

VORBESTE DESPRE ACEASTA PROBLEMA
Daca vrei sa inveti cum sa invingi acest sentiment daunator primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa discuti aceasta problema cu partenerul tau. Gelozia va incepe sa va acapareze relatia daca nu o veti opri in cat mai scurt timp. Inainte de a trage concluzii, aminteste-ti ca realitatea este mult mai placuta decat o vezi tu prin ochii geloziei. Spune-i partenerului tau tot ceea ce simti, ce anume te deranjeaza, care sunt banuielile tale. Puteti rezolva aceste probleme impreuna.

ANALIZEAZA SITUATIA
Multe motive care conduc la gelozie sunt superficiale, lucruri pe care le-ai vazut dar nu le-ai inteles. Daca partenerul tau ajunge tarziu, nu raspunde la telefon in fiecare seara, uita lucrurile mici, o prietena de-a lui face gesturi care ti se par ciudate – este mai bine sa ignori aceste incidente. Nu le lasa sa intervina intre voi si sa distruga dragostea care este intre voi. Analizeaza situatia si reactioneaza in conformitate, nu exagerat.

OFERA-I SPATIU
Nu uita ca partenerul tau are si propria lui lume. Ai dreptate atunci cand gandesti ca tu ar trebui sa ocupi primul loc in topul preferintelor dar sunt lucruri care pentru el pot parea la fel de importante. Cea mai buna relatie este cea dintre doua persoane cat mai diferite. Asigura-te ca nu il vei impovara cu problemele si ingrijorarile tale. Nu trebuie sa fiti unul pentru celalalt ca un bagaj mult prea greu de carat.

INCREDERE SI ONESTITATE
Increderea si onestitatea sunt doua dintre cele mai importante componente ale unei relatii sanatoase. Lipsa uneia dintre ele poate conduce la gelozie, chiar si una dusa pana la extrem. Incearca sa descoperi ce a stat la baza geloziei si, dupa ce discuti problema cu partenerul tau, incearca sa ai incredere deplina in el.

Persoanele care fac eforturi in a invata cum sa opreasca gelozia stiu, de fapt, care sunt solutiile acestei probleme: nu au incredere iu propriile lor puteri de a ignora aceste sentimente. Incearca sa treci peste acele mici lucruri care iti afecteaza relatia si vei observa ca merita acest mic efort!

| Sfatosul2012 a răspuns:

Pai gelozia e primul efect al lipsei de incredere in tine, in relatie. Daca tipul sta cu tine inseamna ca a gasit ceea ce ii place la o fata. Asa ca macar acest motiv ca te a ales pe tine si nu pe alta te va face sa fii speciala. Si uite asa un mic motiv sa fii mai increzatoare in tine.winking

Răspuns utilizator avertizat