| zUtteX a întrebat:

Cum pot sa imi maresc increderea in mine. Inainte de meci(fotbal) ma "emotionez" si tremur tot. Ce inseamna asta? Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mg112mada a răspuns:

Uite cum vine.Incearca metodele mele, iar daca nu functioneaza, mergi la un psiholog. Unele pot parea nebunii, dar crede-ma, functioneaza. Uita-te la o foaie alba, de desen, si puneti intrebarea:esti multumit de tot ceea ce ai facut pana acum? Apoi, pentru fiecare fapta buna pe care ti-o amintesti, pentru fiecare premiu, pentru fiecare moment in care ai crezut in tine, deseneaza ceva banal:de obicei, eu ii pun pe ceilalti sa deseneze flori, soare, inimioare, porcarii de astea, dar care lor le face placere; tu poti incerca cu mingi de exemplu. Dupa ce vei face asta si vei vedea foaia frumoasa, crede-ma te vei simti mai bine.2-Incearca sa faci o lista cu toate calitatile tale, apoi roaga pe cineva, de exemplu mama sau fratele, sau cel mai bun prieten sa spuna daca ele chiar te reprezinta.3-Exerseaza, exerseaza si iar exerseaza! Emotiile sunt lucruri normale, dar cand ele iti pun o piedica, e timpul sa iei atitudine. Facand un lucru de foarte multe ori iti va intra in reflex, astfel ca vei fi mai sigur pe tine, dar iti vei imbunatati si tehnica.
Nu stiu ce sa-ti mai spun, de fapt stiu, dar necesita mult timp de gandire si concentrare, dar te asigur ca daca vei face ceea ce ti-am scris va disparea tremurul, nu emotiile, caci ele ne inconjoara peste tot!
Sper ca te-am ajutat!

7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ia un calciu- inhiba starile emotive.Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca la un meci de fotbal tremuri nici nu vreau sa ma gandesc cum faci la examene

Răspuns utilizator avertizat
| OnuOnulică a răspuns:

Pur si simplu iti este frica sa nu o dai in bara. ( sa esuezi )
Dar stai linistit ca in ziua de azi nu mai conteza vorba lumii..bafta la meci

| BogdanVasc a răspuns:

Daca e prima data (sau a doua, maxim a treia) cand mergi la un meci e ceva normal.

Răspuns utilizator avertizat
| AlyLov3 a răspuns:

Pai., Cred ca-ti este frica ac sa nu pierzi si atata tot!