| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani fara o luna si luna trecuta mi-a venit ciclul cam pe 24 iunie, iar in luna asta nu mi-a venit nici macar pe 26(adica azi). Cand aveam ciclu am fost intr-o excursie cu mai multi colegi, cu profesoare bla bla bla si a fost si prietenul meu in excursia aia. Dar nu am facut absolut nimic!. Cand mama a aflat ca inca nu mi-a venit ciclul mi-a batut putin apropoul si dialogul a fost ceva de genul:
M:"Stii cand i se opreste unei fete ciclul?"
E:"nu, cand?"
M:" Cand face sex cu un baiat, cand face dragoste."
E:" O_O"
M: "Ultima oara ai avut ciclul inainte sa mergi in excursie nu?"
E:" Da."
M:"..."
cam asa a fost, acum mama m-a cam speriat si pe mine cu asta.ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

La inceput vine neregulat.Eu am patit asta timp de 2 ani (chiar mi s-a intamplat sa nu imi vina o luna) si nu facusem nimic cu nimeni.Nu poate fi vorba de sarcina... totusi daca nu te simti ok ar trebui sa consulti un medic.

| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

Mama ta se gandeste cum ca ai facut sex de la 13 ani?! Intr-o excursie, cu profesori si multi copii? laughing.
O sa-ti vina pana la urma, dar esti la inceput si nu e reglat. Adica nu vine in fiecare luna pe aceeasi data.

| 9988 a răspuns:

Daca nu ai facut sex ( si asta ii imposibil intr*o excursie cu colegii si profesorii laughing)) NUU poti ramane insarcinata! Uite eu am 14 ani si ultima oara mi-a venit 16.06. 2013 si trebuia sa-mi vina in 14.07. 2013 si nici nu mi-o venit nici in ziua de azi ...si asta ii si normal ca la varsta noastra pana la aprox 16 ani in corpul nostru sunt niste dereglari si cu timpu pana la 16 ani se va regla la 28-30 de zile! daca ai peste 16 ani si nu s-a reglat inca atunci ar trebui sa consulti un doctor sa-ti dea un tratament ca sa ti'l regleze! Bafta! Mama ta nu are pentru ce sa se sperie! Baftaa!

| TizZu15 a răspuns:

Nu ti-a venit ciclul deoarece nu este regulat, esti la inceput.

| yonela30 a răspuns:

Eu am 17 ani și tot îmi bat la cap endocrinologul din cauza dereglărilor dar tu la 13 ani... Mama ta așa se panichează tot timpul? Cum să faci sex la 13 ani, într-o excursie unde sunt copii, profesori și balamuc? Pe bune?! laughing Dacă nu are încredere în tine să te ducă la un ecograf, așa îți dai seama dacă nu cumva ai și vreo răceală (dacă tot ai fost în excursie) dar nu prea cred că e cazul.