| iulain13 a întrebat:

Buna TPU.Am 13 ani si jumatate si vreau sa-mi fac prietena.Dar sunt timid, daca vorbesc cu o fata mai frumoasa nu stiu ce sa spun...ma blochez... Puteti sa-mi dati niste sfaturi, ca sa scap sa nu mai fiu timid? happy Plzzz

6 răspunsuri:
| seby8873 a răspuns:

De timiditate poti sa scapi cu antrenament. Vrei sa iti faci prietena ai nevoie de curaj si de dictie, cel putin la inceput conteaza. Tu trebuie sa mergi pe conceptia asta, daca e o fata pe care nu o cunosti iti iei inima in dinti si te duci la ea, te prezinti, ii pui 2-3 intrebari, (ai grija sa nu fie stupide) si incearca sa nu te balbai sau sa te pierzi pentru ca orice semn de slabiciune ai avea fata isi da seama rapid si daca ea chiar si cat de putin te place atunci va continua si ea cu intrebari pentru tine, chestia e sa fi relaxat frate nu fi agitat, fetelor le plac baietii care sa fie siguri pe ei care isi pot stapani propria lor viata, fetele nu au nevoie de un baiat care nu pot avea grija de el insusi dar sa mai aiba grija si de fata. Sau (nu cred ca e corect sa incep propozitia cu sau dar in fine) daca e o fata, o prietena al unui amin de-al tau si vrea sa te prezinte ei, te duci la "intalnire" te prezinti, te apropii de fata si ii spui ceva la ureche, orice, ceva de genu vreau sa ne mai vedem sau imi pare bine ca te-am cunoscut sau lucruri asemanatoare. Iar pentru fiecare incepator nu numai in general pentru toti baietii care vor sa faca primul pas, totul sta in primul interval de 3-5 secunde, daca nu te-ai dus la ea in 5 secunde totul s-a pierdut, nu ca ma duc mai incolo sau ca imi e rusine, treci peste, ba mi rusine da ma duc, si daca nu reusesti la prima te duci la a doua si la a treia pana iti iese. Iar pe viitor asta sa iti fie regula de aur...5 secunde, nu mai mult. bafta.

| pietrean a răspuns:

Totul este sa ai incredere in tine! Timiditatea se vindeca,fii fara teama,in momentul cand ai sa gasesti fata potrivita,cu care te potrivesti, care sa aiba aceleasi pasiuni cu tine. Daca it place de o fata, cheam-o la o cofetarie si spune-i clar, ce vrei de la ea, ce sentimente ai pentru ea.Norocul vostru, ca sunteti baieti! Mai rau de o fata, care se indragosteste de un baiat si este si timida.

| grab a răspuns:

"Am 13 ani si jumatate si vreau sa-mi fac prietena"

Nu te putem ajuta, educa sau sfatui.
S-ar putea sa fim contactati de parintii tai cu ultimatumuri sa ne stergem conturile de pe TPU si sa ne prezentam la sectia 16. Nu de alta dar mai sunt multi pe aici cu probleme mai serioase si ne riscam aiurea. happy

Asa pana mai cresti, incearca sa urmaresti de pe margine cu maxima atentie si un carnetel pentru notite cum procedeaza baietii ceva mai mari ca tine. Baga la cap si cand vei fi crescut suficient o sa vina totul natural.

| Arkhasas a răspuns:

Ai nevoie de ÎNCREDERE în tine şi curaj, atât. Doar tu poţi scăpa din timiditate, prin practică. Încearcă să vorbeşti cu orice fată ai ocazia. Aşa vei scăpa de timiditate. Dacă ai oportunitatea să vorbeşti cu o fată, fă-o! Din experienţa personală, cel mai rău lucru care se poate întâmpla în cazul abordării unei fete este un refuz. Ceea ce nu e prea rău. Un refuz nu e capăt de lume.

| iulain13 explică (pentru Arkhasas):

OKwinking
Dar sunt fete care pur si simplu vorbesc direct cu ele aproape orice ...nu ma mai gandesc inainte de a spune ceva.Acele fete simt ca o cunosc destul de bine si nu are sanse cu mine, si nu pot da gres

| Cristina45 a răspuns:

Vrei sa iti faci prietena? laughing)) da de o faci tu din pamant sau ce? laughing)... poate vrei sa zici ca doresti sa ai o prietena laughing... in fine acum sa trecem la subiect, eu cred ca ar trebui sa ai mai multa incredere in tine si sa vorbestii chestii simple gen ce sport ii place si din astea si n-ai cum sa dai greswinking nu exista un sfat despre cum sa nu mai fii uh timid, ci pur si simplu trebuie sa te gandesti tu ca nu rezolvi nimic in viata nu ma refer numai la fete daca esti timid big grin deci sper ca etam ajutatwinking si iti urez succes cu facutul prietenei laughing)