| Denisa730 a întrebat:

Am 13 ani si vreau sa slabesc putin la picioare. Ce ar trebui sa mananc? Pentru ca alergat nu prea pot face pentru ca e iarna.

Răspuns Câştigător
| Rux2000 a răspuns:

Sincer din câte stiu nu există "sa slabesc un pic la picioare " 'sa slabesc un pic in burta, şolduri etc... " deci ca sa slabesti in picioare va trebui sa slăbeşti in tot practic.eu deja sunt in curs de slabire in mai puţin de un an ppt spune 7/8 luni am ajuns de la 78kg la 67kg nu este foarte mult dar sunt rezultate vizibile de la 66cm in picior (ceea ce te interesează) am ajuns la 54cm. Nu ma infometez căci corpul tau atunci când va da de mancare o va "pastra" pentru vremurile grele. Mananc in felul următor
-Minimul 600kcl /zi
-multe proteine.
Unde găseşti proteinele? In:
-piept de pui (cel mai indicat) (prânz)
Ouă (albuşul de preferinţă are multe proteine si putine calorii fata de gălbenuş la omletă Poti folosi 2 albuşuri si un gălbenuş înţelegi?)
-iaurt degresat ( sunt unele iaurturi cu foarte foarte mare procent de proteine si este foarte bun te sfătuiesc sa consumi iaurturile care pe etichetă arata ca au puţin zahar si multe proteine de aceea trebuie citite etichetele.
-Ovăz. Ovăzul este foarte bogat in fibre daca este consumat corect te poate ajuta sa slăbeşti. (Trebuie consumat cu lapte de preferinta sa acumuli si poteine insa se poate si cu apa. [Apa/lapte cald sau rece] neindulcit si trebuie sa citesti pe etichetă cate grame de zahar conţine. Acela care il consum eu conţine 5, 1g este bio şi unicul pe care l-am găsit cu puţin zahar daca găseşti cu mai puţin cu atat mai bine [simplu fara fructe adăugate de ei însă tu Poti adaugă pere, mere, capsuni)

Si laptele are un procent ridicat de proteine. Branza cottage.
-legume Poti manaca multe Rosi, castraveţi, dovlecei sau vinete conopidă, brocoli, ardei, varza verde/rosie, morcov insa fara ulei. Dovlecei ii Poti taia fași sau rondele sa fel ca vinetele le Poti pune in tigaie fara ulei si ele se vor coace un delociu. Brocoli si conopidă fierbe. evita cartoful. Rosi, castaveti, morcov etc curd cel mai bine. Fara orez pâine paste nu contează integrale sau nu. Te vei obinui fara ele Poti manca o data pe săptămână o felie de pâine dar nu zilnic
Încerca sa mananci puţin nu sa te saturi doar cat sa nu mai simti foamea mananci regulat din 3-3h sau 2:30/2:30h insa pauzele intre aceste ore va trebui sa fie Pauze nu sa ciugulesti sti pe-aici pe acolo. Incearca sa nu mananci cu mai puţin de 3 ore înainte te culcare. Bea apa multă cat sa te hidratezi si sa eviti retinerea de apa. Evita zaharul tot cee e dulce. Sare in cantitate moderată. Suc (cola, pepsi, fanta etc) deloc Poti bea suc natural facut de tine ceai cat doreşti neîndulcit sigur insa pana te obisnuiesti Poti pune un varf de ligurinta de zahar un pic de tot. Sper ca te'am putut ajuta. O seara placuta si te îmbrăţişez cu drag

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rux2000):

Laptele are doar 3% proteine, in niciun caz un "continut ridicat".

| Rux2000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Desigur dar se clasează pe lista alimentelor bogate in proteine

| Rux2000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Desigur dar se clasează pe lista alimentelor bogate in proteine însă sunt si multe iaurturi cu un conţinut ridicat de proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rux2000):

Nu prea se claseaza cu 3%. bogat in proteine = 15-20%, adica de cel putin 5 ori mai mult.

100 gr de piept de pui = 20 gr proteina
100 mll de lapte = 3 gr de proteina

20 > 3 de aproape 7 ori.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti face si exercitii acasa. Ai o sumedenie pe Youtube.