| Zazy a întrebat:

Am 15 ani jumate, am 52 kg și sunt înaltă (1.75). Sunt îngrijorată de faptul că mie, până la vârsta asta, nu mi-au crescut sânii deloc, nici măcar puțin. Sinceră să fiu, nu-mi încap nici într-o bustieră, nu am deloc sâni,aboslut deloc. Probabil mulți îmi veți spune ca sunt micuță, că am destul timp și ca nu ar trebui sa ma preocupe chestiile de genul. Dar eu una sunt ingrijoarata fiindcă majoritatea fetelor de varsta mea au, macar putin, numai eu nu. Nu va ganditi ca vreau sa par eu nu stiu ce mare "sexoasa" in fața baietilor, fiindca nu asta ma intereseaza la varsta mea. Imi e frica sa nu fie vreo dereglare de hormoni, nu știu... Fiindca totul a "decurs" bine pana acum, sunt destul de inalta, am puțin de șolduri, însă la sâni, nimic. Am uitat sa va spun ca menstruația mi-a venit la 13 ani jumate, deci cam tarziu și aceasta. Nu inteleg ce se intamplă, intr-un fel mi-am dat seama ca ma dezvolt mai greu dar deja au cam trecut 2 ani de la menstruatie si schimbari la corpul meu, cam nimic. Voi ce credeti? Mai am vreo micuță sansa sa mai cresc si eu ..la piept? Ca in inaltime, am crescut destul. Am incercat sa nu ma axez pe chestiile astea (gen forme, corp, etc) fiindca cine te place, te place pentruu ceea ce esti tu, pentru atitudinea at etc nu pentru corpul sau aspectul tau. Doar ca am nevoie de sfaturi si mi as dori sa ma mai "linistiti" in ceea ce priveste dezvoltarea mea. Multumesc mult. O zi buna.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Stiu o fata de i-au crescut si in a 11-a sau a 12-a.
Posibil sa te dezvolti mai greu sau pur si simplu n-ai sani, cum sunt multea altele.

| T0T a răspuns:

Dacă nu ai nevoie pentru a atrage privirile, categorie potrivită era sănătate.

| munteanuionvictor a răspuns:

O să-ți crească ceva mai târziu. Trebuie să ai puțină răbdare.

| confiturix a răspuns:

Este posibil ca lipsa ta de caractere secundare feminine sa fie urmarea nivelui scazut de hormoni femini (in cazul soldurilor hormonii vin de la glanda tiroida mai de graba).
Poate ai un nivel prea ridicat de testosteron. In acest caz ar fi bine sa faci o programare la ginecolog (nu te speria, nu va fi nevoie sa *te controleze*, eventual iti va face o ecografie)
Daca nu vrei asta, poti macar sa iti faci analizele. Cere la medicul de familie trimitere pentru analize si e posibil sa ti le faci gratuit.
Pe de alta parte, este posibil ca nedezvoltarea glanelor mamare sa fie genetica in familia ta. Vezi istoricul familiei tale. Numeroase femei in toata firea nu au sanii crescuti si nu au nici o problema de sanatate.
Ca sa stii, pieptul plat poate fi foarte feminin. Exemple de femei cu sani mici feminine la https://buzzghana.com/......onfidence/