| Zazy a întrebat:

Heya, TPU.
Am mai pus întrebări de genul, dar răspunsurile nu au fost excelente.

Ugh, deci scriu din nou.
Împlinesc 14 ani peste o lună.
Ciclul mi-a venit pe 19 mai 2016, la 13 ani jumate.

Ma simt complexata de felul in care arăt.
Nu, nu e vorba despre înălțime sau greutate. Sunt chiar ok.
Am 1, 68 și 50-51 de kg. Cam așa. (oase grele, csf, ncsf)

Problema mea este faptul că nu am sâni deloc. În clasa a 5a ( adică la 11 ani ), mi-au înmugurit, dar foate puțin. Iar de la 11 ani până la 14, nu au mai crescut deloc. Au rămas exact în același stadiu.
Am zis că poate mă mai dezvolt și eu, după ce îmi vine frumosul și spectaculosul ciclu.
Unii imi spun ca sanii ar fi trebuit sa creasca inainte sa mi vina ciclul, nu după.
Și nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai zic.

Credeti ca se vor mai dezvolta macar cat sa incapa intr-un sutien sau bustieră?

Fără glume nasoale, pentru că eu chiar vorbesc serios.
PS: Bustul și fundul NU sunt pe primul loc în VIAȚA MEA! (le comunic chestia asta haterilor)

6 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Stai calma, cu timpul te vei dezvolta, ai rabdare. Dar de ce îți dorești sa te maturizezi așa repede? Copilăria e mișto. Nu te înțeleg...

| Zazy explică (pentru justanotheruser99):

Cine a zis că vreau să mă maturizez repede?
Eu n-am menționat așa ceva sus.
Înțelegi greșit, îmi place mult copilăria. Nu am zis că nu-mi place sau orice altceva. Unii înțeleg numai ce vor ei să înțeleagă.
Dar de la vârsta de 10-14..ani cam așa. ar trebui să îți crească măcar un pic acolo. dar mie nimic.
De aceea sunt ingrijorata, nu ca vreau eu vai doamne sa devin adult.

| justanotheruser99 a răspuns:

Eu inteleg ce vrei sa spui, nu trebuie sa te ambalezi. Daca te maturizezi psihic, corpul tau se dezvolta mai repede, asta e ceea ce intentionam sa zic. Dar poate e ceva genetic sa ai constituția aceasta si sa te dezvolti mai greu, in cazul in care ai moștenit metabolismul mamei/ bunicii tale.

| Zazy explică (pentru justanotheruser99):

Ok multumesc frumos pentru sfaturi.
si scuze ca am sarit așa pe tine ieri, nu știu ce aveam. imi cer mii de scuze happy

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Zazy):

Cu placere si nu iti face griji, e in regula. Fiecare avem zile mai proaste. happy

| funnnyman32 a răspuns:

Buna! Poate aceasta problema se va remedia, peste cativa ani. Inteleg ca esti fata si e normal sa te ingrijorezi cand stii ca nu ai inca, dar la unele fete sanii cresc mai greu iar la altele mai repede. Peste cativa ani cu siguranta iti vor creste, ca de acum incolo oricum te mai dezvolti. desigur ca se vor dezvolta nu ramai asa cu ei, esti inca
mica 14 aniiii! si stiu ca o sa mi zici ca ai vazut la alte fete de varsta ta ca au sanii mai mari si na. stai calma si pune acest aspect pe un loc nesemnificativ deocamdata, pentru ca, cand iti vor creste ai sa zici credeam ca numai cresc, asa-s si barbatii cu dezvoltarea, unii din clasele mici 7 -8 aveau 1, 60 inaltime si peste 2 ani au ajuns la 1, 90. deci omul se dezvolta nu ramane pe loc, iar voi fetele va dezvoltati mai repede. happy