| MirunaSunrise a întrebat:

am 17 ani, iar pe parcursul acestor ani m-am considerat o persoana foarte ghinionista in ce priveste o relatie.Vazand asta am inceput sa ma focalizez mai mult pe scoala, cu un oarecare efort am reusit sa am o medie destul de mare, problema acum incepe.In urma cu 3-4 saptamani am cunoscut un baiat care este si primul meu prieten, greu de crezut incerc sa ascund asta cat pot de mult, deoarece la 17 ani sa ai primul prieten e considerata a fi o rusine si nu inteleg de ce, ma rog.De cateva zile suntem impreuna, eu incerc sa ma pot impartii intre scoala si el, scoala fiind mereu pe primul loc pentru mine, cu toate acestea nu as vrea sa-l pierd cu toate ca pe noi ne-a atras aspectul fizic si nu "sentimentele incredibil de profunde".Nu stiu cum sa fac sa dau mai multa importanta relatiei, caci eu ma plictisesc foarte repede, desi el s-ar parea ca e mai implicat din punctul asta de vedere, faptul ca arata bine si ca multe fete il plac, ma face sa ma ingrijorez si mai tare pentru ca eu chiar nu stiu cu ce sa vin nou incat sa-i atrag atentia in continuare nu vreau sa apara asa numita monotonie, iar acum ca e iarna nu putem decat sa iesim prin pub-uri...iar eu sunt genul de persoana care imi doresc foarte mult ceva iar cand in sfarsit am dau cu piciorul iar de data asta vreau sa ma schimb...Va rog un sfat!

Răspuns Câştigător
| AnaRadu a răspuns:

Heii. Am inteles ca acum la 17 ani ai primul iubit. Bun. Acum ai gasit un prieten si nu vrei sa il pierzi si vrei ca sa te schimbi pe tine pentru a nu-l pierde pe el.Pai daca ati sta mai mult impreuna vor veni sentimentele acelea puternice si atunci nu poti zice ca voi sunteti impreuna pentru astectul fizic sau de aceea sunteti impreuna. Asa. Pe el il plac mai multe fete pentru ca arata bine: pai si atunci bucurate ca dintre toate el te-a ales tocmai pe tine. Fii fericita ca nu a ales pe altcineva incearca sa il intelegi si sa ai incredere in el. Si cel mai important nu te oferi asa pe tava de la inceput. Baietii sunt uneori pe interes cu toate ca nu las sa se vada asta si doar o gandesc, atunci cand o sa te astepti prea putin o sa iti faca cine stie ce propunere cu pretul continuarii relatiei cu el.Ei bine e normal ca la varsta ta totusi sa ai chestii de genu : relatie, relatie intima etc. Doar ca trebuie sa fii si tu pregatita nu sa te sacrifici pentru ca il iubesti si iti doresti sa continuati. Haide ca ne-am cam abatut de la subiect. Tot ce conteaza este sa fii tu insati si nimic sa nu va stea in cale, incearca sa il faci sa se indragosteasca de caracterul tau si mai mult pentru siguranta. Sper ca ai avut rabdare sa citesti si ca te-am ajutat si ai inteles ceva din asta!

2 răspunsuri:
| NeverSayNever a răspuns:

Eu am avut primul prieten la 18 ani si nu mi-e rusine, nici nu mi-a fost.Incearca sa nu te schimbi ca sa te perceapa el diferit, fi naturala, fa ceea ce iti doresti si ce iti place, iar cu timpul o sa va cunoasteti si o sa aveti momente frumoase si mai putin frumoase, dar cel mai important lucru Nu uita de scoala.

| RetardedRacoons a răspuns:

Dude, daca trebuie sa depui atata efort pentru o relatie inseamna ca nu va potriviti, ar trebui sa va simtiti bine impreuna indiferent ca e vara sau iarna. Relatiile ar trebui sa fie fun, monotonia apare cand n-aveti nimic in comun dar insistati sa fiti impreuna ca "aratati bine".