| Ovidelos a întrebat:

Am 18 ani si mă mastubez de 5 ani, vă rog din suflet ajutaţimă să scap de viciul ăsta. Stiu că nu este benefic pentru mine. Va rog ajutatimă. Dau fundă si vot. Vă multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ba la varsta ta, cand hormoni urla in organism e mai mult decat benefic si sanatos, nu e un viciu, e un lucru normal

| PedoBarbie a răspuns:

Nu e viciu, e chiar benefic.

| Morrígu a răspuns:

Nu e un viciu, e natural.
Sunt oameni (femei și bărbați) care o fac deși au o relație serioasă.
Este în regulă atâta timp cât nu abuzezi.
Orice este în regulă atâta timp cât există echilibrul.
Încercă să îți găsești pe cineva cu care să ți-o tragi.

| 熊Panda熊 a răspuns:

1. Trebuie sa ai vointa foarte mare.
2. Incearca sa te gandesti la altceva cand iti vine in minte treaba asta.
3. Cauta-ti ceva de facut mereu.
4. Trebuie sa stii, ca nu e prea buna. Citisem undeva ca consuma un fel de energie pe care trebuie sa o consume neuronii, si atunci neuronii slabesc, si are consecinte cam rele.
5. Tu esti stapan pe tine insuti!
6. Daca esti credincios, te poti ruga. E si un pacat.
7. Ai rabdare cand esti tentat, tentatia chiar daca dureaza catva timp, trece.
Sper ca n-am uitat nimic. Te poti uita si pe Google.