| Lorena1222 a întrebat:

am 2 intrebari.
Cand ma machiez mereu ma demachiez cu servetele umede, cu aceleasi si de o saptamana ma ustura foarte tare pleopa, mai mult coltul extern al ochiului si e rosu. Si cand ma dau cu crema ustura f tare. Stiti ceva pentru chestia asta?
2. Am pielea f uscata si acnee am fost la dermatolog si mi-a dat pastile pentru 3 luni si creme. Acnee mi-a mai trecut dar am in doua locuri pe fata pielea f uscata. Am incercat sa o indepartez cu un scrub si acolo arata f rau acum s-a inrosit.
Stiti ceva tratamente naturale?
Am incercat si creme hidratante dar nu am gasit una buna. O recomandare pentru o crema f buna? Scuzati romanul.
Dau funda ✔

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna!
1. Nu te mai demachia cu servetele umede pentru ca te poti irita (ceea ce ai patit tu) si cel mai important, nu indeparteaza toate impuritatile de pe ten. Cel mai indicat este sa folosesti o apa micelara pentru tipul tau de ten plus un demachiant spuma. Mie mi-a fost recomandata de dermatolog apa micelara de la Uriage.

2. Eu am renuntat la tratamentele naturale pe fata. Medicul dermatolog trebuia sa-ti spuna si ce crema hidratanta sa folosesti. Si eu sunt in situatia ta iar mie mi-a recomandat o crema de la Avene Cleanance Mat sau La Roche Posay Hydreane Legere. Daca esti din Bucuresti, poti sa o iei mai ieftin de la Farmacia Tei. Poti sa incerci sau sa intrebi dermatologul. Eu te-as sfatui sa alegi a doua varianta, poate iti recomanda altceva.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai folosii servetele sa te demacheizi, evident ca esti sensbilaori alergica la substantele cu care sunt imbibate aceste servetele.
Foloseste creme demachiante pentru piele sensibila, un laptisor demachiant chiar.

| Elena9328 a răspuns:

Sa nu te mai demachiezi cu șervețele umede. Mai ales cu doar un șervețel la ambii ochi. Se demachiază cu șervețele separate. Unul pentru un ochi, și altul pentru alt ochi. Folosește apă micelara de la Gerovital. E foarte buna, ti o recomand. Însă așteaptă puțin să ți treacă, fiindcă ai făcut o mica leziune, iritație. Îți va trece.

| Lorena1222 explică (pentru Elena9328):

Multumesc, cand ma demachiez folosesc 3 servetele, 2 la ochi si 1 la fata dar cred ca nu o sa mai folosesc. M-am iritat destul de tare sad

| Elena9328 a răspuns (pentru Lorena1222):

Nu mai folosi. Ia ce ți am zis. E foarte buna.

| Lorena1222 explică (pentru Elena9328):

Multumesc

| Elena9328 a răspuns (pentru Lorena1222):

Cu drag.

| MissMoon a răspuns:

Despre acnee vei scapă cel mai probabil cu timpul însă in perioada adolescentei este posibil sa te mai confrunți cu ea.Referitor la demeachiere aceasta nu se face cu șervețele umede.E normal sa usture pentru ca ai iritat locul.Iti recomandat sa folosești un lapte demachiant special.

| Lorena1222 explică:

Multumesc.Mi am luat apa micelara garnier si doua creme si acum e mult mai bine.

| Anana191 a răspuns:

1. Încearcă sa folosesti apa micelara. Nu le am cu machiajul, mi-am dat cu parerea cred ca te-ai iritat. Nu-ti face bine sa te demachiezi cu servetele umede.
2. http://www.frunza-verde.ro/tratamente-naturiste-pentru-ten-uscat

| Lorena1222 explică (pentru Anana191):

O sa folosesc apa micelara. Multumesc!