| anonim_4396 a întrebat:

Am intrat intr-o depresie și tristete cumplita ...de ceva timp,nu ma simt deloc bine.
Din cauza asta nu ma duc nici la facultate,nu mănânc,nu ies din casa,nu fac absolut nimic.

Toate pornesc de la prietenul meu, pentru chiar dacă îmi face mult rău eu nu pot sa ma despart de el.

Nu pot sa renunț, am încercat dar tot degeaba.

Vreau sa ma duc la un psiholog pentru ca am auzit ca te poate ajuta in orice situație!

Cum este acolo?
Cunoașteți un psiholog bun care sa fie din București?

Rog seriozitate!
Multumesc

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Exista o singura explicatie, nu va potriviti, asa ca stai linistita apare altu.Psiholog zici? Cred ca nu ai activitate,de aia te bate toate gandurile astea. Tipa cu porumbu na glumit,a spus adevarul,numai ca o spune asa sa para mai amuzant,sa mai destinda atmosfera,iar tu daca esti la fel si cand nu esti trista si depresa nu-i de mirare ca ala fuge de tine.
Du-te la psiholog, cauta pe net, un psiholog bun trebuie sa aiba si website ori sa lucreze pentru ceva clinica cunoscuta.
Ca sfat eu iti spun din experienta, ce ai tu nu te ajuta nimeni, decat TIMPU, te duci degeaba la psiholog.Sa nu mai fie chiar asa de naspa,fa ceva, du-te la scoalaocupa timpul cu de toate toata ziua, cel putin ramane numai noaptea sa te bata gandurile si apoi adormi.
Dar trebuie activitate sa te implici, sa faci ceva care sa-ti placa. Daca tu nu ai altceva sa iti placa,, doara relatia cu iubitu tau iti face placere si in rest nimic, e naspa.Eu asa cred ca exista pentru fiecare un lucru care ii face placere, bine in afara de sex de chestii de astea.Deci aia fa, apoi timpul vindeca tot, dar dureaza, doare ca naiba, nimeni nu poate vindeca nimic.

| sofisis a răspuns:

Pai daca nu poti, nu poti. Asta e. Te faci mica si astepti sa iti treaca viata. Alta varianta nu ai.
Acum pe bune, mergi la psiholog si vezi de ce naiba esti asa sub papucul iubitului.

| alina2k18 a răspuns:

Daca ai avea de platit facturi, mancare si sa iti asiguri ziua de maine laughing ai merge si la CULES DE PORUMB cu mine laughing
De ce dai vina pe omu ala pentru ce faci tu?
Te tine cu forta in casa? Te opreste el sa nu mananci? Te tine legata si nu poti face nimic?
Daca da, da-ne adresa sa iti chemam un echipaj SMURD + Politiawinking
Ce va mai place sa va vaitati laughing daca va lasa barbatii sunteti moarte laughing dormiti pe voi si asa - oricum laughing

| QVictoria a răspuns (pentru alina2k18):

Stai liniștita, ma descurc cu toate!
Nu este nevoie sa merg cu tine la locul tău de munca!
Nu dau vina pe nimeni, nu ma tine nimeni cu forța și nu ma tine nimeni legată!
Nu ma vait!
Am cerut sfatul unor oameni buni care sa îmi răspundă la o simpla întrebare.

Și nu am chef de glume proaste!
Tine-le pentru tine!

Succes la cules porumb!

| relian a răspuns (pentru alina2k18):

laughing esti tare de tot,merg eu cu tine la cules de porumb,pfff de cand nu am mai cules eu porumb, parca e asa o poveste, au trecut sute de ani de atunci.Dar daca zici ca te oferi, sau parca eu am zis nu tu, tu te-ai oferit cu tipa, pff sa nu zici ca acu te dai la fetite laughing

| Irinel15123532 a răspuns:

Buna, inteleg cum te simti si de ce te simti asa. Daca acel prieten al tau nu te inelege, nu te acepta asa cum esti tu, daca nu te primeste cu dragoste si nu este alaturi de tine atunci cand suferi, nu trebuie sa constituie toata atentia ta. Stiu ca este greu dar vei reusi sa treci peste asta, trebuie sa poti, iti pun o intrebare. Merita ca acea persoana care nu iti vrea binele, care nu te iubeste, care nu vrea ce este mai bun pentru viata ta, sa te aduca in pragul dispararii? Merita sa pierzi facultatea, viitorul tau pentru un baiat are nu are prea multe in cap, doar corpul tau fizic? Cu siguranta, ca nu. Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare, am fost foarte ranit si aproape ca nu mai vedeam nimic in viata care sa ma intereseze, pentru mine totul se terminase in acel punct si credeam ca nimic nu ma mai poate bucura si motiva in viata, imi pierdusem deplin bucuria, dar s-a intamplat ceva. Poate ma crezi inapoiat si ingust la minte, dar am inceput sa Il caut pe Dumnezeu si nu mi-am imaginat niciodata ca Dumnezeu poate fi atat de plin de dragoste si ma iubeste atat. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, poate esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, faci parte dintr-un cult oarecare, esti dezorientat si confuz, eu iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin ca sa Il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine. Chiar daca ai aduna toate pacatele facute de hittler si stalin la un loc, tot nu Il vei face pe Dumnezeu sa te respinga, tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.