| fucU a întrebat:

TPU!
Am nevoie de putin ajutor.
Cand eu aveam cam 4 ani, mama era prietena buna cu o vecina din blocul meu, sunt prietene si acum, insa vecina aceea este mai mereu plecata in alta tara. Ea are un baiat, cu care ma jucam pe vremea aia, ne intelegeam extrem de bine, si desi era mai mare ca mine cu 4 ani, se comporta foarte frumos cu mine: noi ne jucam cand se intalneau mamele noastre.
Vara trecuta mi-a spus mama ca baiatul a venit acasa cu mama sa, si eram curioasa sa-l vad, insa l-am vazut doar afara, si nici atunci nu eram sigura ca e el pentru ca l-am vazut in trecere o data sau de doua ori, apoi a plecat iar.
Vara asta, a venit acasa cu mama sa, din nou, si... nu-mi puteam da seama cine e ellaughing, nici vara trecuta nu eram sigura ca e el.
Pe la inceputul verii asteia ma tot intalneam in bloc cu un baiat care avea parul prins intr-o coada (si era asa draguut.). Ma rog, nu credeam ca e dan (baiatul vecinei aleia), credeam ca e vreun prieten de-al lui.
Vineri, cand am venit de la scoala (la ora 18:00), am vrut sa ies putin afara. Cand coboram scarile, m-am intalnit cu un baiat foarte inalt, parul scurt (deci nu era baiatul de care ziceam mai devreme, cel cu coada) si avea o chitara in spate. M-a lasat pe mine sa cobor scarile, apoi le-a urcat el. Ceva ma face sa cred ca el e dan, imi aduce aminte de baiatul acela cu care ma jucam eu candva...
Deci, intrebarea mea e cam urmatoarea, amandoi sunt draguti, insa eu vreau sa reiau intr-un fel legatura cu Dan, si nu stiu cum. Cand il mai vad pe unul din ei ar trebui sa-i spun:,, buna. tu esti edi sau celalalt?"?
De fapt, nu stiu ce sa fac... Cred ca daca as indrazni sa-i spun ceva, m-as bloca sau m-as balbai... Dar am observat ca si el (tipul inalt, cel pe care-l cred baiatul de atunci) se uita la mine si parca ar vrea sa spuna ceva.
Am intrebat-o pe mama de el, si i-am spus ca nu-mi dau seama care din cei doi e el, iar ea a zis sa-l intreb odata : tu esti edi? Dar nu cred ca pot.
(am 14 ani, el 18, din cate stiu de la mama)
Va rog, putin ajutor?
Imi pare rau daca am scris cu greseli, incercam sa scriu cat mai repede ca sa primesc mai repede un raspuns.

9 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Noh, il vezi si il intrebi :"scuza-ma, nu mai tin minte, tu esti cumva cutare?"
Ti.am dat doar o idee. Ce e asa greu?

| fucU explică (pentru Mayar):

As fi apreciat mult mai mult raspunsul tau daca nu era venit sub foarma asta usor aroganta. Oricum iti multumesc. Si este destul de greu pentru mine fiindca imi e rusine sa-i zic si nu stiu cum sa-i zic. O sa para ciudat daca il opresc pe strada cu: hei, baiatule. esti dan? -da.....de ce? -a. pai eu sunt obsedata de tine si te iubesc in secret si voiam sa stiu daca tu esti Dan ca sa iti scriu numele pe usa de la baie si sa il privesc mereu si sa fiu cu gandul la tine in momentele alea.
Ma rog, daca l-as intreba : "scuza-ma, tu esti Dan?" nu as stii ce sa-i spun in continuare.

| Mayar a răspuns (pentru fucU):

Doamne fereste.ma! Ce te comporti de parca totul ar fi un colt de tara? 1 Nimeni nu te omoara, sunt sigura ca si el a avut momente in care era timid ca un nebun, in fine!
Deci il intrebi - scuza.ma, esti Dan[sau cum l.o chema]? Noh, el spune da, sau nu si intreaba ca de ce -daca e da, poti spune : am vrut sa stiu sigur, ca tot suntem vecini, macar sa iti stiu numele, e mai mare rusinea nici numele sa nu ti.l stiu si trecem de atatea ori unul pe langa celalat. Daca zice nu si intreaba de ce, ii poti spune : am vrut sa stiu sigur daca te cheama asa sau altfel, ca suntem vecini de atata timp, tot trecem unul pe langa celalat si nici macar sa ne stim numele? Se poate asa ceva? Si razi/zambesti, etc, dand un aer de haios intregii situatii.
Am dat doar un exemplu. Ti-am zis, nu fa din tantar armasar. E o simpla situatie, pe care o poti trata cu putin haz, nu serioasa si teapana, ca nu te omoara nimeniwinking
Hai ca stiu ca poti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca sunteti vecini, ar trebui sa stii unde sta Dan si sa vezi daca intra acolo. Dar poti sa il intrebi: tu esti Dan? Ce mult te-ai schimbat. Iti amintesti? cand eram mai mici, ne jucam impreuna.

| fucU explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca imi este si frica.
Oare s-o intreb pe mama de prietena ei si sa astept momentul cand va veni acasa si s-o rog s-o invite la noi ca sa restabilim intr-un fel legatura pentru inceput? Chiar nu vreau sa grabesc lucrurile si sa nu-mi iasa ce mi-am propus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fucU):

Deci, din cate am inteles, tu il placi dar nu vrei sa faci o figura urata. Dar nu conteaza asta, trebuie sa il abordezi oricum ar fi, daca doresti sa reiei legatura cu el... Ti-am zis ce sa ii spui daca iti va zice Da. Ii spui numele tau, si ii zici ca ati fost prieteni de mici si va jucati impreuna, daca nu isi mai aminteste este pentru ca te-ai schimbat, spune-i ca si tu nu erai sigura ca este el, nu stiu ce sa iti mai zic. happy

| Irina31 a răspuns:

Incearca sa-l cauti pe facebook sa vezi cum arata. Daca nu-i stii facebook-ul si nici nu il gasesti dupa numele lui, atunci pur si simplu i-ati inaima in dinti si cand va mai intalniti pe scari intreaba-l. S-ar putea sa fie baiatul acela care ai spus ca ti se pare ca are ceva de zis. Ai putea sa ii zambesti s, poate astfel ii dai lui curaj sa intrebe daca tu esti fata aceea... happy

| fucU explică (pentru Irina31):

Multumesc pentru raspuns.
Nu cred ca-i stiu numele de familiesad
Dar o sa-ncerc sa-i zambesc.

| Irina31 a răspuns (pentru fucU):

Uita-te la afisierul din scara unde e afisat numele si numerele apartamentelor happy