| RoxanaAndreea2300 a întrebat:

Buna TPU... Am nevoie de un sfat de la o persoana cu putina maturitate...
Sunt intr-o relatie cu un baiat de aproape 1 an jumatate..., chestia e ca inca ma gandesc la fostul meu langa care n-am petrecut nici macar un sfert din tot acest timp langa care am petrecut cu actualul.
Gandurile mele se tot indreapta spre el, desi ne-am certat de foarte multe ori si ne-am jignit, dar el acum cateva luni tot continua sa imi dea mesaje, in care eu i-am raspuns, dar am avut remuscari si din cauza ca ma simteam prost, nu am mai vorbit. L-am avut blocat la inceput, de cand mi-am inceput relatia, dar am descoperit ca iubitul meu a apreciat pozele fostelor lui si m-am razbunat si eu pe el.
Mentionez faptul ca actualul meu are foarte multe calitati, spre deosebire de fost, dar pur si simplu nu ma pot hotarî, stiu ca nu o sa mai am sansa cu fostul, deoarece il am la block peste tot si nu mai avem cum sa dam unul de altul si in acelasi timp nu pot sa ma despart de iubitul meu, pentru ca pur si simplu imi amintesc de toate acele clipe minunate pe care le-am petrecut noi.
Stiu ca este oarecum ciudat sa scriu aici prin ce trec, dar nu prea am cu cine sa vorbesc despre asta.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe mine ma cauta fosta din 5 in 5 ani si ghici ce-i ziceam: nu uita ce ai facut in trecut, mai tradat si nu o sa trec niciodata peste asa ceva, o macina sa-i scot ochii pe seama aia ca m-a inselat. Dar in acelasi timp vede cum ma realizez in viata si regreta enorm. Ala cu care esti se uita la fostele nu e bine are tragere la ele. Nu mai poti fi fericit alaturi de om nu se poate, totul e temporar vine si pleaca precum trenul. Incearca sa stai singura poate asa e mai bine, nu te minte nimeni si traiesti in alt ambient mai relaxat de griji

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Te-ai razbunat pe el? Astea sunt copilarii. Puteai sa te desparti frumos si gata. Pentru tine vad ca este un fel de joaca (fara suparare) (sau poate sa fie si cu suparare).

Daca esti cu cineva si te gandesti la altcineva... cel mai bine este sa pui punct relatiei si sa nu faci persoana actuala sa sufere mai tarziu. Asta ar face o persoana cu "putina maturitate".

Nu este ciudat sa scrii prin ce treci, cum am zis, asta este o joaca numai. Cand o sa iubesti cu adevarat pe cineva nu o sa stai sa te gandesti pe cine sa alegi, ca nu o sa ai de ales.
Pana atunci, have fun happy

Poti sa te desparti de actualul si sa te intorci la fostul. Dar nu garanteaza nimeni ca ce a fost nu poate sa se mai repepete. Tu de asta stai cu actualul? Din cauza amintirilor placute? :/ Ciudat motiv.

Tu stii ce ai de facut. Bafta si o seara faina in continuare! ^_^

| Ineys a răspuns:

Treci de 12 ani si se rezolva problemele astea de la sine.

| MPersephone a răspuns:

Uneori despartirile dupa o relatie de scurta durata sunt mai dureroase decat cele dupa o relatie de lunga durata. De ce? Pentru ca atunci cand te intalnesti de exemplu 3 ani cu cineva si va despartiti, ajungi sa ii vezi toate punctele negative, toate aspectele care nu iti placeau si pe care nu le doreai de la un partener de viata. Cand relatia a durat cateva luni, desi poate au fost unele neintelegeri, oricum nu ai reusit sa vezi persoana in intregime, in toata complexitatea sa. De aceea uneori ne cream fantezii, iluzii cu ce ar putea fi daca am mai fi cu acea persoana. Doare cand relatia e scurta, deoarece simtim ca nu a atins tot potentialul pe care l-a avut.
Ce faci in asa caz? Incepi sa accepti ca nu tii la el ca persoana, tu tii la el ca fantezie, si deja a trecut atat timp, incat ai putea vedea o imagine deformata a lui, ai putea avea dorinte pe care el de fapt, nu ar putea niciodata sa te ajute sa le realizezi. Esti cu persoana cu care esti dintr-un motiv, iar fostul tau are statul de fost la fel, dintr-un motiv anume. Nu cred ca ar fi sanatos sa te intorci in trecut. Succes!

| RoxanaAndreea2300 explică (pentru MPersephone):

Multumesc mult pentru acest raspuns!