| xSkullsx a întrebat:

am o intrebare mai ciudata...
Mama mea a murit acum 2 ani iar tata a plecat si s-a recasatorit iar eu am grija de sora mea mai mica care acum are 11 iar eu 17.
Intr-o zi am venit acasa mai devreme dar cred ca nu m-a auzit am intrat in camera ei! Si ce credeti?
Se masturba!1
In acel moment am ramas socata si am iesit afara
Cum sa procedez?Funda

4 răspunsuri:
| ComatoseWine a răspuns:

Ii explici ca nu e bine ce face.Cred ca a aflat de la alti copii, de pe net.Cred ca e obligata sa se maturizeze, sa stie lucruri pe care nu ar trebui sa le stie.Cel mai bine e sa vorbesti direct cu ea despre problemele astea si sa vezi pe unde umbla pe internet.Trebuie sa ai grija cum ii explici pentru ca daca acum se mastrurbeaza mai tarziu ce mai face?! Trebuie sa fii ferma, dar sa inteleaga ca ii vrei binele, nu ca vrei sa o controlezi caci se va revola facand astfel de lucruri.Cred ca si ea se simte ciudat pentru ca are impresia ca masturbarea e un tabu si sa fie prinsa...

| ComatoseWine a răspuns:

Moartea mamei, plecarea tatalui au facut-o sa creada ca poate sa faca ce vrea.Se simte mizerabil, singura, abandonata.Are nevoie de tine.Trebuie sa fii mai apropiata de ea.Mai iesi cu ea prin parcuri,pe undeva,fa temele cu ea,distrati-va,vedeti un film,gatiti impreuna. Ocupa-i timpul,fii cat mai mult alaturi de ea, fa-o sa se simta apreciata, importanta.Are nevoie de protectie si iubire.Fa cu ea lucruri de fetite,ajut-o sa-si gaseasca o pasiune,las-o sa isi aduca o colega, prietena sa se joace impreuna(dar ramai cu ochii pe ele), distrage-o de la asta.

| crazyinlove a răspuns:

Socata is si eu. Chiar nu am idee. straight face

| Roberto_Serbanescu_1975 a răspuns:

E vrajeala sau e pe bune? nu trebui sa te hazardezi inchipuieti ca sunt multi ca ia la varsta asta, pelanga ca devine prematura hormonal asa ceva se intampla la foarte multi copii spre adolescenta timpurie e bine sa fii mai aproape de ea sa comunicati mai mult si sunt sigur ca cu timpul o sa si revina dar fii langa ea intelegeo si o ajut o dar pe o cale pozitiva ok roberto cel frumos