| EDIwq a întrebat:

Buna TPU!
Am o mica problema si sper ca ma puteți ajuta.
Eu acum sunt clasa a 9 la un liceu cu profil economic. Recent mi-am dat seama ca aș vrea sa urmez o cariera in IT, dar la liceu eu nu fac deloc informatica.
Acum voi ce îmi recomandați, sa ma transfer la un liceu cu profil mate-info ca apoi sa urmez o facultate de informatica sau sa tremin liceul economic si sa urmez o facultate de informatica/informatica economica?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce profil faci tu la economic, ca nu ai mentionat nicaieri daca esti la cofetar-bucatar, unde nu faci pic de matematica, ori esti la turism ori la contabilitate.
Daca faci contabilitate, atunci iti va fi mai usor, fiindca faci suficeinta matematica, sa poti intelege ce se intampla la un profil mate-info.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei intr-adevar o cariera in IT te muti la un profil mate info. Iti vei face viata mult mai usoara