| AndreeaDees a întrebat:

am o nelamurire.
Eu am un ciclu regulat, de 28-29 zile. Ultima oara trebuia sa imi vina pe 12 si mi-a venit pe 14. Mentionez ca am avut acele simtome din-naintea menstruatiei adica dureri de burta, de sani, etc, insa dureri mai mici ca de obicei.
Intrebarea mea este urmatoarea :
Poate fii ciclu peste sarcina daca mentruatia a durat 4 zile (vineri dupa-amiaza-marti dupa-amiaza) si a fost ca de obicei, adica a curs destul de mult.hee hee
Precizez ca am 17 ani.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unui ciclului menstrual regulat o "dereglare" de 1-2 zile privind data de pornire a menstruatiei se poate considera ca fiind nesemnificativa si din acest motiv nu ar trebui sa-ti provoace nicio ingrijorare. In cazul in care procesul menstrual s-a desfasurat similar/asemanator cu cele produse pana in prezent, ca numar de zile, cantitate, culoare, textura, miros, aspect, flux zilnic de eliminare, etc. si menstruatia se porneste pornita la data preconizata reprezinta GARANTIA ca in proportie de peste 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu a avut loc fecundarea ovulului si ca atare nu s-a format o sarcina si din acest motiv este eliminat din organism endometrul care reprezinta captuseala uterului in care se fixeaza sarcina in cazul in care aceasta se formeaza. Cantitatea de menstra si numarul de zile de menstruatie depinde de cat de bine a fost dezvoltat ENDOMETRUL care se elimina prin menstruatie. In consecinta posibilitatea de a fi insarcinata este egala cu 0 (ZERO). Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Menstruatia nu va fi intotdeauna la data fixa. Intarzierea aceasta de doua zile nu e sugestiva.
Pe de alta parte, au fost numeroase cazurile in care menstruatia a venit peste sarcina.
Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa te protejezi cat poti de bine, sau... sa nu mai faci nimic, pentru siguranta.
Ai grija de tine, ai tot viitorul inainte!

| AndreeaDees explică (pentru Kis_Iuliana_1983):

Eu voiam sa stiu daca poate fii ciclu peste sarcina daca a tinut atat, pentru ca am citit ca dureaza 1-2 zile si doar imita menstruatia.