| Cătălina1115 a întrebat:

Buna ziua!
Luna aceasta mi-a venit menstruația mai devreme cu câteva zile, țin sa menționez ca in general îmi vine foarte regulat și când îmi vine îmi curge foarte mult in primele 2-3 zile după pana in 4 zi se oprește, dar data aceasta mi-a venit mai devreme maro și foarte puțin roșu și mi-a curs mai puțin schimbând aproape câte un tampon pe zi și m-a ținut pana la 6 zile. Am făcut si un test de sarcina seara, testul fiind negativ, l-am făcut in timpul menstruației. Va rog îmi puteți explica dacă este vorba despre o posibila sarcina sau doar datorită faptului ca mi-a venit mai devreme? Am citit ca se poate sa ai ciclu peste sarcina. Menționez ca nu am avut nici dureri abdominale ceea ce de obicei am, nici dureri de sâni, nici grețuri. Am avut contact sexual acum 4 săptămâni neprotejat cu ejaculare înăuntru

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu ce test de sarcina ai facut dar este evident total eronat si inutil, fiindca testul de sarcina NU se afce niciodata pe menstruatie!

cand faci sex neprotejat, atunci sa stii ca risti sa ramai gravida!
Joaca asta cu riscul iti aduce mai devreme sau mai tarziu si sarcini.

Cat despre testul de sarcina ar trebui sa citesti prospectul lui si sa intelegi ca NU se face niciodata cand esti la ciclu si nu se face inainte de 3 saptamani de la ultima partida sexuala.

| Cătălina1115 explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca am precizat eu undeva cuvântul "joaca". Eu mi-l doresc dacă e sa fie, dar nu știu dacă e sau nu, și când sa fac testul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cătălina1115):

Pacat ca nu vrei sa citesti despre educatia sexuala, ca atunci ai fi aflat ca nu exista ciclu peste sarcina si nici testele de urina nu se fac pe ciclu menstrual fie ele ca sunt pentru boli ale rinichilor, ficatului sau pentru detectare de sarcina.

Te-ai legat de o metafora pe care am folosit-o in explicatia mea sa te fac sa intelegi un lucru si evidnet ca nua ai fost capabila sa o integei.
Nu stiu cati ansori ai, dar daca esti majora atunci este bine sa pui mana serios pe 'un manual de "educatie sexuala" si sa inveti, ca ai intrat in viata cu lacune mari.

Mergi la gineoclog pentru clarificari si invetsigatii medicale, daca te interseaza dereglarile mnstruale si daca esti maritata si-ti doresti un copilas, atunci chiar nu-i cazul sa fii atat de disperata incat sa interbi in stanga si dreapta, ci sa-ti faci un test de sarcina, corect, la timpul mentionat pe prospectul pachetului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cătălina1115):

Nu stiu cati anisori ai, dar este clar ca educatie sexuala nu ai mai deloc, daca nici macar nu ai idee ca nu se fac teste niciodata pe ciclu, nici macar cele de urina pentru boli, iar asta se invata acasa, d ela mama si tata, inca din copilare.

| EdyAnghel a răspuns:

Pai daca ti a dat ala creampie, e clar ca esti bortoasa