| Loriana97 a întrebat:

TPU.Am o problema! Am stat cu un baiat pe la inceputul scolii, toate bune si frumoase, dar baiatul dragut si dulce a inceput sa ma critice.Imi spunea cum sa ma comport (cica ma comport prea copilareste,dar zicea ca ma place pentru cine sunt ),imi trimitea mesaje de genul :"unde esti?" sau "cu cine esti?".Asa ca m-am despartit de el intr-un mod prietenesc, dupa aceasta intamplare.De fiecare data cand am trecut pe langa el nici nu ma saluta si nici ca se utita la mine (am crezut ca am ramas prieteni), chiar mi-a trantit usa in nas de vreo 2 ori si a inceput cu mesaje de genul :"te vazui azi, cumva te duci la intalnire?".Ma speri putin, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Anonim1324354657687980 a răspuns:

Nu te speria,nu are ce sa iti faca. Reactioneaza asa pentru ca nu stie ce sa faca, se simte probabil prost pentru ce ti-a spus si ISI baga FORTAT ideea ca TU ESTI DEFAPT DE VINA(absurd) si de accea te sicaneaza ori (si mai plauzibil pentru baieti) nu stie de ce mama naibii te-ai despartit de el si e tafnos pentru ca el,in prostia lui,crede ca ori ti s-a pus tie asa pata pe el,ori ai pe altu. In orice caz,ca sa stai tu linistita,eu zic sa vorbesti cu mama ta(asta daca stia de relatie) sau cu un orice alt adult in care ai incredere(si care eventual stia deja de relatie),daca ti sa pare ca situatia se inrautateste si incepe sa te agreseze cu tot felul de mesaje,sa te urmareasca,sa te tot intrebe daca ai pe cineva sau mai stiu eu ce i-o trece lui prin cap,un adult ar sti CEL MAI BINE cum sa reactioneze(spe BINELE TAU),eventual chiar sa poarte o discutie cu parintii lui despre felul in care nu trece peste despartire si continua sa te agreseze. Eu zic, din ce ai scris, ca acum NU AI DE CE SA ITI FACI GRIJI, dar fii atenta la cum evolueaza comportamentul lui si semnealeaza-i unui adult la orice agresare, pentru a lua masuri. Sper ca te-am ajutat. Succes!

| Loriana97 explică (pentru Anonim1324354657687980):

Multumesc frumos pentru raspuns.M-am mai linistit!

| Anonim1324354657687980 a răspuns (pentru Loriana97):

Cu placere. Si eu ma bucur ca te simti mai bine.

4 răspunsuri:
| Fiction a răspuns:

Probabil regreta ca v-ati despartit si e putin gelos. Nu-l baga in seama, de multe ori asta e solutia la un astfel de comportament. Daca vezi ca lucrurile se agraveaza, cred ca ar trebui sa discuti cu parintii (chiar daca poate pare o solutie pentru cei de la gimnaziu).

| RainmakerX a răspuns:

Hello!

Este un prost... nu ai ce-i face.
Din ce spui aici mi se pare ca este un tip din acela sufocant...

Treci mai departe si nu te uita inapoi. Nu are ce sa-ti faca deci stai fara grija!
Sa-ti spun sincer, din ce zici aici cred ca te dorea mai mult pentru corp si dulcegarii.

Daca i-ar fi placut de tine ceva mai profund atunci nu "l-ar fi lasat inima" sa-ti tranteasca usa in nas.

Cel mai probabil este frustrat ca si-a ratat sansa cu tine.

Nu ai pierdut nimic. Este un prost care nu iti merita timpul.

Ce sa faci?
Zambesti si treci mai departe, este lumea plina de baieti.
Stai fara grija, fostul nu are ce sa-ti faca, exista legi stii si tu *chiar daca putin cam proaste unele*.

Stii ce as face eu in locul tau.
Sa-i raspunzi cu "Da."
Joaca-te si tu cu el daca el este atat de disperat.
Te duci la intalnire? "Da."
Spune-i "Da" la intrebarile de genul caci o sa vezi... il afecteaza si dupa nu te mai intreaba.

Succes!