| Lumeaîn3D a întrebat:

Bună TPU, am o problemă cam delicată aş spune eu. Am o poftă enormă de dulce, iar cînd spun enormă mă refer la faptul că dacă nu mănînc ceva dulce poate să mi se facă rău. Nu sunt grasă deloc, iar faptul că vreau să nu-mi mai fie poftă de dulce nu are nici-o legătură cu kg. Anul trecut am fost pedepsită de către mama mea că măninc prea mult dulce, cică cheltui prea mulţi bani pentru prăjituri şi caramele big grin, şi că trebuie de făcut economii, în fine nu mîncasem nimic dulce 3 zile, după a patra zi simţeam că nu mai puteam, mergeam cu mama prin magazin unde evident mă holbam la Snikersurile ce aşteptau să fie înfulecate,în acel moment am văzut o lumină în faţa ochilor şi m-am trezit aflînd că am leşinat,, După aia am rugat-o pe mama să-mi ia un Snikers că nu mai pot, evident că mi l-a luat, după ce am luat o muşcătură simţeam că mă simt mult mai bine happy Dar atunci cînd sunt stresată simt că îmi ies din minţi dacă nu măninc măcar o pătrăţică de ciocolată,,...Mă tem că din cauza dulcelui voi avea probleme de sănătate în viitorul apropiat,, Nu ştii vri-o modalitate de reducere a acestei pofte de nestăpînit? DAU FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| byby965 a răspuns:

Buna!
Dupa parerea mea, creierul sa obisnuit cu ideea de a manca mult dulce si din acea cauza parca ai dori sa mananci mai mult. Crede-ma cu timpul ar trebui sa mai reduci cate putin, nu dintr-o data si poate o sa reusesti sa scapi de aceasta "fobie"
Astept raspuns daca vei reusiwinking
P.S. Cu siguranta vei reusiwinking Niciodata sa nu spui NU POTwinking

| Lumeaîn3D explică (pentru byby965):

Da.dar tocmai dulcele mă face să mă simt mai bine atunci cînd mi-e rău sau sunt stresată,, Ce zici să consult un medic sau un psihoolog, sau ambele? big grin

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Ar fi bine sa-ti faci niste analize ale sangelui,ca sa vezi daca ai probleme cu diabetul(faptul ca ai lesinat). Aceasta boala nu doare,dar cand se instaleaza,nu este prea bine.
Daca este o simpla pofta,asa cum patesc eu(as manca tot timpul prajituri,foietaje cu fructe,cozonac,inghetata,dar nu bomboane).Dar ma pot "abtine", imi mai fac o pofta, dar cate putin(am o varsta mai inaintata si bolile se capata mai usor).
Se poate lua si crom(se gaseste la farmacie), care opreste pofta de dulce, dar nu fara avizul medicului.Cromul se gaseste in broccoli,struguri, branza, fasole boabe, pui, ficat vitel.

| Openquestions a răspuns:

Eu ti-as sugera sa intrebi un medic, e cea mai buna alegere spun eu.