| Elizuuuu a întrebat:

Am o problema destul de grava.
In prezent am 12 ani. De la 7 ani in coace nu am mai putut slabi aproape deloc. Anul trevut in martie aveam 50-52 de kilograme. In prezent am 60. Nu stiu ce sa fac. Deja incep sa fac vergeturi. Imi este tare tare frica. Mama a zis ca vrea sa ma duca la un psiholog ca poate ma ajuta el sa inteleg. Dar prolema grava este ca, eu nu fac deloc sport. Nu imi place si nu pot. Obosesc imediat. Cu dietele.ce sa mai zic. Nu ma pot abtine de la mancare. Vreau sa slabesc orice ar fi dar rapid. Fara sport. DAU FUNA LA CEL MAI BUN RASPUNS!

Răspuns Câştigător
| micutsaa21 a răspuns:

MEREU sa ai o sticla de apa la tine, sa bei cand ti-e sete cam 2 cani, chiar daca simti ca nu mai incape, sa nu mananci dupa 6, sa faci 30 de abdomene in fiecare zi, si sa faci shopping cat mai mult, daca chiar nu ai chef de sport. Si apropo, sa mananci putin, deloc paine, si seara doar un bol mic de orez, fara carne sau altceva si poti inlocui doua mese cu cereale integrale gen musli, nu fitness, nu-s bune. Poti manca in fiecare zi daca chiar nu rezisti 10 grame de ciocolata NEAGRA. Deoarece contine multa cacao, nu contine mult zahar, si e foarte sanatoasa, dar vara nu-ti recomand, ci iarna sau toamna, asta am citit pe un site. Succes scumpo! Incearca sa te abtii! Funda?

6 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Probabil greutatea ta actuală este rezultatul sedentarismului combinat cu o alimentaţie nesănătoasă. Condiţia fizică se obţine făcând sport, cu cât practici mai mult cu atât va deveni mai uşor.Te-aş sfătui să cauţi o sală de sport în zona ta şi să începi să faci sport regulat.Şi aerobicul ajută mult. Dacă nu vrei să te complici cu mersul la sală începe să faci jogging, de 2-3 ori pe săptămână,cam jumătate de oră.În privinţa dietei esenţialul este să mănânci mai puţin decât consumi,dar având în vedere că eşti în creştere nu te puca să ţii nişte diete drastice,consultă-te cu un nutriţionist.Şi ţine minte,pînâ şi cel mai lung drum începe cu un singur pas, aşa că nu dispera, sănătatea fizică începe de la cea mintală.
Nu lua în seamă comentariile răutăcioase, la urma umei valoarea unui o se măsoară prin comportamentul lui, nu prin aspectul fizic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu cumva mananci sau mancai de la fastfood? Ca daca da e clar de ce te-ai ingrasat si de ce nu mai poti slabi. Daca nu..Nu stiu.E cam ciudat la varsta ta..Sau poate asa e gena>. Acepta asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

App si faza cu sportul...-.- Mai frate obezilor faceti sport ca miscarea este foarte importanta.Conditia statica te ingrasa fata. Slabesti tu fara sport dar toate viata trebuie sa ti un regim strict..Mai bine faci sport si iti mai faci si poftele decat sa traiesti cu prafuri in bauturi si cu verdeata toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obosesti repede pentru. ca nuai conditie fizica.
Daca inepi incetu cu incetu sa faci putin cate putin sport chiar daca obosesti o sa tis e obisnuiasca corpul.
Si vei mai slabi...

| Ggggop a răspuns:

Frate esti praf. cum sa ai vergeturi la 12 ani? esti scarboasa, si daca nu "poti sa faci sport", chiar iti mertiti soarta. parerea mea e ca trebuie sa mananci in continuare la fel de mult, chiar mai mult, poate depasesti animalele, si sa vezi ce se intampla.winking