| emipenet a întrebat:

Am o problema, nu ma pot ingrasa, mananc toate lucrurile grase, stau nu prea fac efort si tot nu ma ingras
Fac tot ce este bine sa ma ingras dar nu pot, sunt atat de slab, slab si inalt
Ps. Am 54 kg si 1.77 inaltime si 14 ani
Funda la cine ma ajuta cel mai mult!
Nu stiam la ce categorie sa pun intrebarea!

Răspuns Câştigător
| Maya_Dakota_1996 a răspuns:

Esti slab pentru ca, cel mai probabil, ai metabolismul accelerat iar acest lucru iti face corpul sa nu se ingrase. Cel mai bine, pentru ajutor, ai putea face o serie de analize sa vezi daca ai si anemie si altele, iar dupa te poti duce si la un medic nutritionist, deoarece el este cel ce te poate ajuta. Daca mananci doar lucruri pline de grasimi, nu inseamna ca te vei ingrasa. Daca vrei sa pui pe tine, iti trebuie o dieta echilibrata, dar bogata nu numai in calorii, ci si in carbohidrari, proteine, lipide, glucide...mai pe scurt, sa nu aiba doar multe calorii din cauza ca este plin de grasimi. Acesta este sfatul meu, sa consulti si un doctor nutritionist pentru ca daca ai facut cam tot ce consideri tu si nimic nu functioneaza, asta ar fi cea mai buna optiune, din punctul meu de vedere. Sper ca te-am ajutat si sper sa fie totul bine.

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Iti recomand o parte din stilul meu de viata, incearca sa mananci seara tarziu cate ceva, o carne, ceva dulce, incearca sa stai mai mult dupa ce ai mancat, nu fa sport excesiv, si vei pune niste kg in plus, dar ai grija ca acest stil de viata sa nu se accentueze happy

| Razvan0812 a răspuns:

Unii vor sa slabeasca,si tu sa te ingrasi :'( iti dau eu de la mine, ca mai am,(am slabit si eu ceva ceva, iti cedez toate kg) si ai grija cat pui, ca la inaltimea ta, mai mult de 65 kg nu iti recomand, eu am 71 kg la 1.79, si mai vreaubsa dau jos, ti le dau si pe alea daca vrei