| Rennata a întrebat:

Buna TPU am o problema trebuie sa porezint cum creez un power point adica un referat si sa il prezint prin desen cum creez un power point ma ajutati va rog frumos! va multumesc!kiss funda la toate raspunsurile!:*

Răspuns Câştigător
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Pai referatul trebuie sa cuprinda:
1. ce este power point-ul?
2. ce importanta are power point-ul in viata noastra?
3. de ce este important sa cunoastem a utiliza power point?
4. pasii in realizarea power point-ului.
4.1 alegerea temei
4.2 Diapozitivul titlu: Coperta va vinde intotdeauna cartea!
4.3 Tipurile de diapozitive: -Diapozitive informationale: contin numai texte
-Diapozitive informationale ilustrate : nu mai spun ce suntlaughing
-Diapozitive mono-ilustrate
-Diapozitive ilustrate.
Diapozitive informationale: Importanta coloanelor: intre design si usurinta de a intelege.
4.4 Tabelele si diagramele: cat o mie de cuvinte!
4.5 Animatia textului: Diferenta dintre animatia de titlu si Animatia intregului intreg
4.6 Ilustratii animate: importanta prezentei animatiei alaturi de fotografie in sine
4. 7Diapozitivele de final: ce trebuie sa contina de obicei[ in cazul in care nu stii inca, te scutesc de munca de cercetare: penultimul trebuie sa contina bibliografia, deci sursele, si scuzele pentru drepturile de autor asupra pozelor daca nu ai; ultimul cine a creat prezentarea, cand, cu ce scop, eventual un citat sau slogan si,, THE END'']
5. Timing-ul diapozitivelor este cheia ce porneste intreg mecanismul
6. Sliding-ul dintre diapozitive: Is it there just for show-off?
7. Care sunt criteriile pentru alegerea imaginii de fundal?
8. Surse de informare [daca nu ma mentionezi ma misc in mormantlaughing]. Se mentioneaza din oficiu Microsoft Office si Google.ro. Prezinti si site-uri de socializare gen twitter sau facebook, plus TPU.ro, insa inainte de site-uri prezinti un nume de carte cu tot cu autor. daca nu ai, contacteaza-ma si iti dau eu nume si autor, caci am pe acasa cateva.
9. Lumea fara power-point: un pas inapoi sau inainte?
10. ACELE DESENE PE CARE LE-AI MENTIONAT, SI LA CARE FACI REFERINTA PE APRCURSUL REFERATULUI. vor fi desene cu clatite dintr-alea supra-dimensionate, viu colorate, taiate inegal si cu gemul curgand de pe ele in linii drepte, stii tu,,, diagrame''. eventual un grafic care sa arate ca power-pointul usureaza viata celor ce intocmensc rapoarte la firme. sigla power-pointului, a windows-ului si a office-ului, toate trei imprimate pe o foaie. un,, Brain Storming'' ar sporii unicitatea daca este prezentat la inceput[ termenul ala, daca nu stii, reprezinta un cuvant scris intr-un cerc, in cazul nostru Power Point, si din cerc tragem linii si la capatul liniilor scriem cuvinte ce ne trec prin minte cand ne gandim la cuvantul scris in mijlocul paginii. cuvinte gen computer, timp, animatii, diapozitive, tehnic, desingn etc. cu cat mai multe, cu atat mai bine. la final, se aleg cele mai importante cuvinte sau cele care se leaga cel mai usor cu cele din jurul lor, si pe acelea le dezvolti in lucrare-cauta exemple pe net daca nu intelegi-].
ok, eu fac chestii dintr-astea des, dupa cum vezi, si de-aia ma pricep la a da nume la fiecare capitollaughing si un referat pe scheletul pe care ti l-am dat ar fi de voie vreo 30 de pagini de calculator. o mini cartelaughing daca ai bani de cheltuit si lene multa, just call mehappy and i'll do it for you 0724190031happyhappy