| ADRYANA95 a întrebat:

am si eu o intrebare:in ce consta activitatea arheologilor? funda!

Răspuns Câştigător
| Zangetsu a răspuns:

Arheologii se ocupa cu descoperirea unor lucruri care apartin de trecut si care de obicei sunt ingropate, cum ar fi: fosile, oase, obiecte, etc.
definitia arheologiei este urmatoarea: este știința ce studiază civilizațiile și culturile umane vechi și relațiile acestora cu mediul înconjurător, prin documentare și prin căutarea, culegerea, analizarea și interpretarea urmelor materiale rămase.

2 răspunsuri:
| the1answer a răspuns:

Sa fi arheolog este o meserie in care trebuie sa gasesti obiecte ingropate sau neingropate, nedescoperite si vechi.
Totusi ei nu numai ca le cauta, ei le si cerceteaza.
Cred ca il sti pe Carter, cel care l-a descoperit pe Tutankamon. El a cautat mormantul, dar dupa a si explorat obiectele.
Arheologia este o ramura a istoriei. Ea are multi frati cum ar fi Numismatica (studiaza monedele).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.scritube.com/......10183.php. Bafta!