| anonim_4396 a întrebat:

Este paleografia o meserie in sine? Sau este doar o specializare a arheologilor?

3 răspunsuri:
| Radandam a răspuns:

Ești student la istorie mai mult ca sigur și ești îngrijorat de ce meserie vei avea în viitor după ce termini... nu?

| ElZorroYElLobo a răspuns (pentru Radandam):

Nup, chiar deloc. Sunt in liceu, doar ma interesez.

| mihaela000ela a răspuns:

Paleografia este o stiinta.Se ocupa cu studierea manuscriselor vechi scrise de mana -deci e o disciplina istorica aplicata.Azi,paleografia,studiaza o gama mult mai larga de problematici, in contextul unei societati mult mai evoluate-texte despre civilizatie, despre societate etc.