| Denyyy10 a întrebat:

Am si eu o poveste mai lunga.Am o prietena cea mai buna(o consider ca o sora) dar ne certam foarte foarte des, ma refer ca o seara suntem impacate si una nu, si tot asa..Ne certam mereu pentru ca eu sunt foarte geloasa...as putea spune exagerat. Daca de exemplu nu vorbeste cu mine o zi si vorbeste cu altcineva,iar ma supar, incerc sa ascund asta dar ea isi da seama ca sunt suparata, si asa ajungem la cearta.Mereu cand ne certam amandoua suferim enorm de mult...Am incercat sa ma schimb,sa nu mai fiu asa geloasa,dar nu pot,o iubesc prea mult si mi-e frica sa nu o pierd(o consider ca o sora,am mai zis.)Si,m-am gandit ca sa nu mai sufere asa mult,sa pun punct prieteniei,eu nu mai pot continua asa, sa vad ca sufera din cauza mea, din cauza geloziei mele..Cu toate ca ea ma accepta si ma iubeste asa cum sunt, voi ce ati face in locul meu? Va rog ajutati-ma, scriu cu lacrimi in ochi crying
Funda daca ajuta cu ceva sad

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Da-o dracu de funda, nu scriu ca sa primesc o amarata de funda.
Te asigur ca daca pleci, adica daca inchei prietenia cu ea, nu o sa iasa nimic bine, o sa suferiti amandoua si mai mult.
Mi-a zis cineva odata "Daca ti o pasare obisnuita cu lumea, si libertatea intr-o cusca, aceasta v-a murii, dar daca-i vei da drumul, se v-a intoarce la tine, stiind ca-i oferi libertate".
Asta este si cu prietenia.
Da, inteleg ca esti geloasa, si e un lucru bun, gelozia arata faptul ca iti pasa foarte mult de ea.
Dar daca o sa continui asa, si anume sa fi geloasa, si sa o ti in "cusca", nu numai ca o sa se ajunga la finalul relatiei voastre de prietenii, dar s-ar putea ca acest final sa nu fie unul placut, ci un final cu certuri, si sa ajungeti sa va urati.
Nu-i mai ascunde ca esti geloasa.
Spune-i cand esti geloasa, adica daca te intreaba "Esti geoasa", nu te apuca "Da, pai ce dracu te apuci si vb cu aia, cu mine cum ramane?" si chestii de genul, poti foarte bine sa-i spui "Da, dar stai linistita, imi trece mie", si oricat de greu ar fi, sa taci, si sa inghiti.
Pentru ca iti spun sigur, daca chestia asta continua asa, desii sunteti prietene bune, o sa ajungeti sa va plictisiti una de alta.
Nu e a ta, si nu o poti avea numai pentru tine, dar cum am zis, da-i libertate, si ea stiind ca ii oferi asta, mereu v-a revenii la tine indiferent de situatie.
Gelozia este un lucru bun, pentru ca arata cat de mult iti pasa de o anume persoana, conteaza foarte mult cum o manifesti, cum o exteriorizezi, in asa fel incat sa nu-i faci capul mare persoanei respective.