| Sasha_Monica_1995 a întrebat:

am si eu o problema destul de grava zic eu..sunt clasa a9a si tocmai am terminat semestrul1 si nu imi pot face prietene,nici o fata nu ma baga in seama,baietii fac glume pe seama mea mereu si i-am spus pe diriga de multe ori dar tot nu se potolesc,nu stiu ce sa mai fac,fetele de la mine din clasa imi mai reproseaza ca nu le bag in seama,Doamneee si chiar incerc sa vorbesc cu ele si de fiecare data cand incerc nu ma ia in seama deloc,sunt cu doua fete de la mine din generala in clasa si nici cu ele numai vorbesc una sta numai cu fetele din clasa iar calalta nu ma suporta chiar mi-a zis in fata astacrying(((((((singura cu [,] care vorbesc este tot o prietena din generala,si ea este o fire mai retrasa,nici ea nu ii mai suporta pe colegi si-au batut fetele si mai aless batii joc de ea in ultimul hal si n-o suporta deloc pentru ca nu prea iese din banca, si ne-am hotarat aman2 sa ne transferam la alt profil, tocmai in clasa a10a si o sa trebuiasca sa-i suport pe nesimtitii astia de colegi inca un semetru credeti-ma ca este un chin sper sa nu intru in vreo depresie eu si colega mea ajutati-ma va rog da-ti-mi un sfat, este atat de greu prin ce trec...crying((((((( FUNDA!

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Nu-i mai baga in seama. O sa se sature de glume atunci cand nu o sa le mai faci pe plac. Se iau de tine pentru ca te enervezi si ei se distreaza cu asta. Si eu am trecut prin ce treci tu si am incercat sa nu le mai dau apa la moara. laughing) Nu incerca sa-i eviti. Stai pur si simplu pe langa ei; vorbeste cu prietena ta si nu-i baga in seama.
Daca te muti la alta clasa, incearca de pe acum sa vezi ce colegi vei avea. Sa nu cumva sa dai tot de aceleasi specimene.

| T0T a răspuns:

Daca pui la suflet...Nu mai pune.

| KillMePlease a răspuns:

1.Nu ii baga in seama
2.Nu le arata ca iti pasa de ei, cel putin de fata cu ei
3.Cand mai fac glume pe seama ta, spune-le si tu tot un fel de gluma sau replica ca sa inteleaga ca nu iti pasa ce zic ei si ca tot ce spun se duce ..la gunoi laughing
4.Incearca sa iti schimbi comportamentul, probabil daca ai vazut ca nimeni nu te baga in seama te-ai retras si gata. Incearca sa fi mai vesela si sa te duci tu sa vorbesti cu ele, dar fara frica ca sunt la fel ca tine, nu esti cu nimic mai prejos decat ele.
5. Daca dupa ce ai incercat o revizuire a comportamentului, tot nu s-a schimbat nimic, povesteste asta si parintilor tai, poate iti pot da un sfat mai bun care sa functioneze