| GodLight a întrebat:

Cum vi s-a parut clasa a 9 a? Grea sa usoara? Mie mi se pare greu sunt altfel de profesori, alti colegi e complet diferit de generala.Nici nu am inceput bine si deja mi-e dor de generala, m-am obisnuit cu vechii profesori si colegi.Am in clasa colegi care au facut si clasele 5-8 in acelasi liceu si profesorii deja ii cunosc pentru ei este mult mai usor, dar pentru mine este dificil nu o sa mai am ca in generala 9 si 10 si mi-e greu ca sunt o fire retrasa si nu prea pot sa comunic cu noi colegi.As vrea sa vorbesc cu ei, dar nu stiu cum sa ma bag in seama ce sa le spun, eu imi fac greu prieteni.Colegii par de treaba...Stiu ca primul semestru este dificil cu acomodarea, dar eu vreau sa ma acomodez mai repede sa numai stau singur.Si in ce priveste profesori difera materiile adica am facut recapitulare de anul trecut si sunt unele lucruri pe care nu le-am auzit niciodata.Profesorii sunt exigenti aici cer multe lucruri si notele mari se vor lua doar prin multa munca si seriozitate.
Voi ce note ati avut in clasa a 9 a? Cat timp va luat sa va acomodati? Eu am intrat printre primii in aceasta clasa la filologie si cred ca voi fi printre ultimi avand in vedere notele.
Cei care ati trecut prin asta cateva sfaturi pentru mine?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| iDangerous a răspuns:

Îţi spun ceva cu privire la note, care ne-a spus şi nouă profesoara de latină. În clasa a IX-a vor fi cele mai mici note, şi asta a observat la toate generaţiile. Nu pentru că am fi noi bătuţi în cap ci pentru că profesorii au cerinţe diferite şi notează diferit. Liceul este mai strict faţă de generală. Cum a spus şi profa' de română. Dacă am ajuns în liceul ăsta, proşti nu suntem. : D Cât despre colegi, nici eu nu mă consider comunicativă, dar simplul fapt că unii mă văd nu ştiu ce fel de frumuseţe întruchipată au făcut cuoştiinţă cu mine. thinking Am şi uitat cum îi cheamă pe majoritatea. Înafară de colega de bancă şi încă 2 fete nu comunic cu altcineva din clasă. Există deja acel grup al fiţelor care personal îmi seacă neuronii.

| EUeStEEu a răspuns (pentru iDangerous):

,,Daca am ajuns in liceul asta, proști nu suntem" - adevărate vorbe

8 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Si eu sunt la fel.este intr0adevar foarte greu si prosfesorii sunt atat de rai si zgarciti in note...Deci este grea si mie mi-e foarte dor de generala si de profesori...Nu credeam ca o sa-mi fie dor de ei, asa mi-a zis si varamea dar nu am vrut sa o cred. In fiecare zi avem vreo 3 pagini de tocit, intr-o zi am dat 4 teste din 5 materi, nimeni nu s-a pregatit dar in rest e ok, colegii sunt super.

| defapteunuexist a răspuns:

Sunt grele primele 3-4 saptamani, dupa aceea o sa iti fie foarte usor.

| positivity a răspuns:

Trăiești în trecut și asta nu e tocmai ok! Deja ai început un nou capitol, liceul; generala s-a dus, dă-o uitării, niciodată nu va mai fi ca înainte, totul se schimbă treptat!
Și eu sunt tot în clasa a IX-a, din nefericire sau nu, am cele mai nașpa note pe care le poate avea un om. Dacă te uiți în carnetul meu, vezi numai note de 5, și note de sub 5. Nu mă încântă această idee, însă nu vreau să fac mare poveste din asta!
Nu te mai gândi la trecut, bucură-te de prezent! Nu te mai comporta ca cineva căzut din cer, sunt oameni ca și tine, nu sunt cu nimic mai speciali! Comunică cu ei, patru ani de zile va trebui să-i suporți!

| Niiiicu a răspuns:

Usoara,dar nu te da in spectaccol, stai linistit/a.de note ce sa zic, nici nu mai tin minte dar au fost mari...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inceput e mai greu cu acomodarea dar o sa vezi ca o sa te acomodezi.Si eu sunt mai timida. Totusi am avut note destul de mari si m-am acomodat, nu pot sa spun ca repede.

| Blackyuu a răspuns:

Si eu sunt in clasa a - 9-a si am profesori foarte rai chiar si eu m-am gandit cum o sa fac este diferit fata de generala, este cam la fel si la mine sunt multi elevii care se cunoosc deja cam toata clasa laughing) dar eu m-am bagat in seama cu ei si ma mai descurc trebuie doar sa vorbesti cu ei punete langa o fata in banca si ar trebui sa incepi sa vorbesti cu ea.

| Onofrei_Cristi_1995 a răspuns:

Buna eu sunt intra 12 si credeti-ma ca atunci cand o sa va invatati cu profesorii o sa fie ft usor.ati uitat cum era intra 5? sa fim seriosi ati crescut acum.o sa se intample si mai rele in viata