| LexieღLorraine a întrebat:

Heyy TPU.Am nevoie de un sfat pls.Sunt la liceu, clasa a 10-a.Am nimerit intr-o clasa cu niste colegi draguti cu care ma intelegeam foarte bine.Cel putin asa a fost pana la balul bobocilor din clasa a 9-a, cand au inceput sa apara relatiile si acele "grupulete".De atunci parca nimeni din clasa nu ma mai baga in seama.Cand incerc sa vorbesc cu ei se uita la mine cu sictir si imi raspund de parca nu stiu ce le-am facut.Astazi in prima zi nu au fost deloc entuziasmati sa ma vada dupa 3 luni de vacanta.Nici nu m-au salutat, tot eu a trebuit sa fac primul pas.In ultimul timp incep sa ma demoralizez foarte tare si sa nu mai am incredere in mine.Trec si prin niste perioade grele si tot ce-mi doresc e sa-mi fac niste prieteni cu care sa-mi petrec timpul si sa uit de probleme.Nici macar cu fostii colegi nu ma mai intalnesc pentru ca si ei s-au schimbat si nu mai vorbesc cu oricine.Colegii din alte clase sunt cam la fel ca si cei din clasa mea...Intrebarea mea e: Gresesc eu undeva? crying Tot ce incerc sa fac este sa ma imprietenesc cu ei,si dupa un an de scoala petrecut impreuna, ma simt ca si cum nu am fost in clasa cu ei...am fost un nimeni. sad
Doar mie mi se intampla asta? Sunt o fata mai linistita,nu umblu cu fiecare baiat care imi iese in cale,am avut o singura relatie in viata mea,pe care nici nu o pot numi asa sad.Dar am observat ca pe fetele din clasa mea asta le intereseaza. Daca ai nu stiu cati iubiti si iesi cu multe persoane "populare",atunci te baga in seama,daca nu,esti fraier in fata lor. Ce sa mai fac? Ma simt atat de singura cand merg la scoala,nimeni nu ma baga in seama,doar cand au nevoie de mine, atat.Se spune ca anii de liceu sunt cei mai frumosi,dar daca eu ma duc asa la scoala in fiecare zi simtindu-ma ca un nimeni, mai bine nu. sad

4 răspunsuri:
| Bobby711 a răspuns:

Decat sa ai multi "prieteni" si buni de nimic mai bine sa ai putini si de incredere. E si normal sa vina la tine doar cand au nevoie de tine asa sunt oamenii. Probabil ca si tu ai face acelasi lucru daca ai avea ceva de castigat de pe urma unui asa zis "prieten". La pe clasa a 9-a ai avut impresia ca sunt ok pentru ca na nu va cunosteati fiecare incerca sa impresioneze cum putea si inca nu existau legaturi concrete. Probabil ca a fost vina ta de vreme ce nu te ai integrat in nici un grup cred ca ai fost prea neutra in acel moment nu zic ca e rau ba din contra e bine sa fi asa insa ai continuat sa fi neutra si nu te ai putut integra intr un grup. Grupuri se formeaza orice ai face asa a fost in generala asa e si la liceu asa e si in viata pana la urma alegi sa petreci timpul impreuna cu cineva cu care ai ceva in comun. Eu am avut norocul ca prietenii mei din generala sa fie cu mine in clasa sau in acelasi liceu chiar si asa sunt persoane cu care rar mai vorbesc cum o faceam inainte iar uneori imi pare rau pentru ca stiu cat de apropiati am fost. Nu e neaparat sa ti legatura cu ei eu nu o fac urasc facebook il folosesc foarte rar prefer sa dau un telefon sa vorbesc pe skype sau irl. Ideea e sa va salutati cand va intalniti sa mai povestiti sa va readuceti aminte de vremuri de mult apuse si de prietenia voastra nu sti cand vei mai avea nevoie de acea persoana in viata iar faptul ca ati fost prieteni are avantajele ei chiar daca acum nu mai sunteti la fel de apropiati.
Bun zici ca fostii tai prieteni nu te mai baga in seama iar eu iti zic asta: si ce?
Nu te mai baga in seama bun nu ii mai bagi nici tu poate vor avea si ei nevoie de tine pana la urma daca au decis sa arunce la gunoi prietenia voastra atat de usor inseamna ca nu a existat si e bine sa scapi de aceste persoane superficiale nu merita sa te superi sau sa plangi dupa ele esti mai buna de atat.
Spui ca deja esti de 1 an cu ei impreuna asta fiind al 2-lea pai asa am fost si eu la inceput in generala primii 2 ani incercam sa fiu pe placul tuturor si de abia dupa ce i am cunoscut pe toti si am aflat ce am in comun cu ei am intrat intr un asa zis grup. Asta e al 3-lea an de liceu al meu chiar daca am grupul meu din anul 1 acum incep sa se vada legaturile noastre mult mai bine si presupun ca sunt destul de stranse.
Eu nu cred ca tu ai o problema sau ceva de genul daca nu te poti integra nu e vina ta nu merita sa te schimbi pentru ca alte persoane sa te placa daca nu te poti integra inseamna ca esti diferita presupun ca ai o personalitate mai complexa decat ei ceea ce e bine nu? Ai prefera sa fi o fufa fara coloana vertebrala ca fetele astea din clasa ta? Ce e rau in a avea personalitate?
+ ca e bine sa nu fi cu 15 mii de baieti in primul rand nu e ca si cum vei ajunge sa te casatoresti cu unul dintre ei te asigur ca sunt cazuri rare majoritatea baietilor se gandesc doar cum sa profite de fata cu care este impreuna.
Iar chiestia cu depresia... te inteleg si eu am trecut printr o perioada mai grea acum3-4 ani am indepartat toata lumea de mine si imi puneam aceleasi intrebari ca tine. Inteleg ca viata e grea etc...nu trebuie sa fi trista din cauza unor lucruri atat de minore pentru ca atunci cand vei avea probleme mai mari nu vei mai avea energie ramasa sa te lupti cu acele probleme. fericirea e ca sticla poate sa fie peste tot in jurul tau insa invizibila dar daca iti schimbi putin unghiul de vizualizare ea va reflecta lumina si va fi mai frumoasca decat orice alt obiect din jurul tau. Apropo daca vrei putem fi prieteni noi 2 nu cred ca e chiar ce sperai tu insa daca vrei iti pot da e-mail-ul meu si putem vorbii daca vrei.

| Crainstorm20 a răspuns:

Eu sunt baiat. Si pot sa-ti spun : colegii rai! Da, lor le pasa de :
relatii, de ei. Si eu sunt linistit ca tine, iar ei sunt pote gelosi deoarece: poate esti inteligenta, faci impresie foarte buna profesorilor, silinta, prea cuminte. Cel putin asta a fost cazul meu
sunt linistit, iar pe langa acei copii f.fitosi ma remarcam in 1-8! Am fost si laudat de profesori! Eu mereu am iubit cartea!
Acum sunt a 9-a :-).

P.S: Nu tu esti problema ci ei! Sunt prea rasfatati, needucati! Se cred prea perfecti. Cand de fapt ei se bazeaza pe prieteni!

Succes! Treci peste! Si arata-le ca esti puternica! :-)

| AnaidD a răspuns:

Tu tocmai ai descris prin ceea ce trec eu de 3 ani, de cand a inceput liceul. Exact asa ma simt in fiecare zi la liceu. Nu esti singura
Nu e vina ta, oamenii sunt foarte superficiali si rautaciosi, mai ales la liceu, cand toti vor sa para ceea ce nu sunt.

| Cahty a răspuns:

Nu trebuie sa te intristezi.Am trecut si eu prin chesti asta. Eu iti propun sa zambesti, sa fii fericita si vesela.
In legatura cu "elevii populari", sa nu-i bagi in seama.Tu mereu sa fii independenta si sigura pe tine. Nu ii lasa sa te intimideze si sa profite de tine.
Tu fii mereu zambitoare si prietenoasa.Sigur iti vei face prieteni noI curand.
Sper ca te-am ajutat.