| cosmin111 a întrebat:

Buna TPU am si eu o problema si as vrea sa ma ajutati cu un raspuns.Am o problema m-am mutat de 1 saptamana la alta scoala, eu am fost la o scl din cartier cu prof mai,, prosti" decat la scl care sunt acum dar acl eram acomodat mai bine intelegeam mai bine. Acum nu inteleg nimic e zapaceala mie rau intr-una. Eu am vrut sa ma mut pentru ca am auzit ca e o scoala mai buna si prof mai buni care este si adevarat dar nu inteleg nimic si sunt surmenat, atunci totul bine si frumos, dar este prea greu prof preda greu de tot explicit. Mai pot sa ma mut inapoi la scl mea de unde am plecat ma gandesc ca e inceput de an si inca se poate. Dar problema cu mama cum o conving ca eu m-am rugat de ea si daca ii zic ca e urat la scl asta o sa imi zica ca ea mi-a zis ca nu ne jucam dea scoala acum sa suport. Dar eu sunt cls a 7-a si vin tezele si nu ies din 4 si 5 si vreau sa intru la un liceu bun si as vrea inapoi la scl mea de unde am plecat. Puteti sa ma indrumati si voi cum e mai bine? Nu inteleg deloc la nici o materie dau fundita

Răspuns Câştigător
| N3rvos a răspuns:

In mod normal odata inceput anul scolar, nu te mai poti muta de la o scoala la alta decat la sfarsitul semestrului, eu zic sa le zici parintilor tai exact ce ai scris si aici si anume ca nu poti sa o duci la capat cu scoala asta si ca vei intra la un liceu nu prea bun daca nu te muti inapoi, de mutat in mod normal nu se poate cum am zis mai sus dar cu o sticla de wiskey un cartus de tzigari si 200-300 euro te muta imediat directorul/directoarea inapoi, nu face prostia de a ramane aici daca nu intelegi nimic pentru ca o sa pierzi 2 ani degeaba si o sa ti strici si pe viitori 4, asa ca prezintai situatia mamei tale si te va intelege! NUmai Bine!big grin

4 răspunsuri:
| simf a răspuns:

Nu-i spune mamei deocamdata, mergi la psiholog si vorbeste cu el. adaptarea e firesc sa fie dificila, mai ai putin rabdare. faptul ca ti-ai dorit o scoala mai buna e de bine, mai incerca inca un pic, lasa-ti cvea timp de adaptare.

| N3rvos a răspuns:

Eu zic sa ii prezinti astfel problema:Raman aici nu o sa fac mai nimic poate sa si raman corigent, cunostinte 0, cunostinte care imi vor fi de folos la liceu, dar daca ma mut pot invata sa ajung cineva in viata, si sa te fac mandra de mine(asta topeste toti parinti "sa devin cineva si sa te fac mandra de mine)fa si u o incercare, nu ai nimic de pierdut mai bine sa ii zici si sa iti zica ca nu se poate decat sa regreti peste cativa ani ca nu i`ai spus asta e parerea mea! Numai bine!big grin

| cosmin111 explică:

DrSunit ai dreptate dar nu cred ca v-a intelege mai ales ca eu m-am rugat mult de ea sa ma mute ca am zis ca e mai bine dar in primul rand sunt 26 in clasa eu sunt singur in banca si nu inteleg si daca le zic la prof ca nu inteleg imi da patru poti sa imi zici exact cum sa ii zic? sau sa apelez la phisologul scolii? sa ii explic ca sa o intoarca pe mama dar o sa urmeze partea ca dc apelez la straini si la ea nu |?

| daniel1feder a răspuns:

Este grew pretenel prima oara, dar apoi poti sa te abituezi la situatie