| Creatsa_Zapacita_1978 a întrebat:

As avea o intrebare, maine dau test si nu prea am inteles unele exercitii la romana. Ce semnificatie poate avea o metafora? De exemplu in versurile:"Grozavul vant se zbate-n largul zării / Si norii-mbracă haină de văpăi."
Funda

2 răspunsuri:
| Biuka a răspuns:

Scuze că zic, dar acolo sunt 2 personificări, nu tare văd metafora. big grin
Oricum Metafora - un cuvant/un grup de cuvinte care inlocuiesc in totalitate un alt cuvant, pentru a obtine o exprimare artistica... de exemplu in loc de 'luna' - 'regina noptii'. Sper ca am putut clarifica putin

| Creatsa_Zapacita_1978 explică (pentru Biuka):

Acesta este un exercitiu dintr-o culegere, nu am inventat eu versurile alea, si nu cred ca nu exista in alea o metafora.Infine, multumesc pentru raspuns si daca pana diseara nu mai am niciun raspuns ai funda.Multumesc