| MikiMIHAI1324 a întrebat:

Sall TPU, maine sau in saptamana asta trebuie sa dau test la romana din sintaxa frazei si inca am nelamuriri adica nu am inteles si nu stiu cum sa fac
Cine poate sa imi dea un exemplu sau ca imi explice cum trebuie sa fac?
Dau funda la cel care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| LastFight a răspuns:

Predicatul verbal arata ce face subiectul. Predicatul nominal:arata ce este, cum este, cine este subiectul. Iti dai seama daca este predicat nominal dupa verbul copulativ. Ca sa afli predicatul, pui intrebarea "ce face" subiectul, pentru predicat verbal si "ce este" cum este" subiectul, pentru pred nominal. Daca raspunde la intrebarea " unde este", nu e nominal, e tot verbal.

Referitor la sintaxa frazei, e mult de spus. Principiul e acelasi, indentifici regenta ca pe un predicat. Restul propozitiilor secundare raspund la o intrebare care depinde de regenta, regenta insa nu depinde de nimic.

Exemplu: Am plecat/ pentru ca trebuia sa ajung la timp la cinema/.
Prima e regenta, de ce? Intrebi: de ce am plecat? si raspunde secundara: pentru ca trebuia sa ajung la timp la cinema.

Sper ca te-am ajutathappy Funda?:d

2 răspunsuri:
| LastFight a răspuns:

Ai dat teza? Eu am terminat de mult scoala dar sintaxa frazei n-o s-o uit vreodata. Daca ai nevoie, te ajut cum pot.

| MikiMIHAI1324 explică (pentru LastFight):

Pai de exemplu nu stiu cum sa imi dau da seama de cel fel de propozitie este adica daca e ori daca e principala sau regenda si cum se inmparte propozitia
Si ca-sa vad ce este Predicat verbat sau nominal trebuie sa vad la ce sau daca raspunde la intrebari nu?
Si care ar fi intrebarile pentru predicate?

| LastFight a răspuns (pentru MikiMIHAI1324):

Predicatul verbal arata ce face subiectul. Predicatul nominal:arata ce este, cum este, cine este subiectul. Iti dai seama daca este predicat nominal dupa verbul copulativ. Ca sa afli predicatul, pui intrebarea "ce face" subiectul, pentru predicat verbal si "ce este" cum este" subiectul, pentru pred nominal. Daca raspunde la intrebarea " unde este", nu e nominal, e tot verbal.

Referitor la sintaxa frazei, e mult de spus. Principiul e acelasi, indentifici regenta ca pe un predicat. Restul propozitiilor secundare raspund la o intrebare care depinde de regenta, regenta insa nu depinde de nimic.

Exemplu: Am plecat/ pentru ca trebuia sa ajung la timp la cinema/.
Prima e regenta, de ce? Intrebi: de ce am plecat? si raspunde secundara: pentru ca trebuia sa ajung la timp la cinema.

Sper ca te-am ajutathappy Funda?:d