| βoborozzza a întrebat:

Cine imi poate da si mie familia lexicala si campul lexical al cuvantului "padure"? Dau funda la primul raspuns si voturi la celelalte raspunsuri.Scuzati categoria dar e cea mai accesata.

Răspuns Câştigător
| ionela22 a răspuns:

Campul lexical al cuvantului padure:padurar, padurice, despadurit, impadurit, a impaduri,
Familia lexicala a cuvantului padure: pădurar, reîmpăduri, păduros

| Urinak a răspuns (pentru ionela22):

Tu ai gresit.WTF campul lexical la padure e padurar, padurice? Ce raspuns castigator.Mor de ras

| vlad89c a răspuns (pentru ionela22):

laughing E gresit, campul lexical la padure este: Copaci, frunze, padurar.
Familia lexicala: padurice, reimpadurit, paduros

6 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Familia lexicala: padurice, impadurit, a impaduri
Cam lexical:campie, munte

Apache
| Apache a răspuns:

Pădure - pădurar - pădurice - păduros - (a) împăduri - (a) reîmpăduri
camp : arbore, frunza...(ce are legatura cu padurea )

| ShotYouDown a răspuns:

Camp lexical: Campie/munte/stejar/castan/plop/tei...
fam lex: impadurit.(a) impaduri,padurice,padurar, paduros, impadurita

| Valea_Corina_1976 a răspuns:

Foret,forestier,forestiere