| NuDauNiciunNume a întrebat:

Credeti ca exista posibilitatea sa blocati anumite amintiri? Sau lucruri pe care le-ati vazut in trecut? Sa uitati de ele? Cand aveam 10 ani am inceput sa ma uit obsesiv la filme de groaza. Ma uitam in fiecare zi, chiar si singura in casa si mai era si noapte (mergeam sa dorm la o matusa). Cam pe la varsta de 15 sau 16 ani m-am oprit, dar imi amintesc ca aveam si un caiet in care notam filmele si aveam peste 200 vazute. Problema e ca acum am 21 de ani si in fiecare noapte am numai cosmaruri si imi amintesc toate scenele acelea din filmele de groaza si imi este frica. Acum nu ma mai pot uita deloc la astfel de filme, mi se face groaza. Dar chestia e ca atunci cand eram mica si ma uitam nu aveam nimic. Acum imi este frica si sa ma pun sa dorm gandindu-ma ce cosmar voi mai avea la noapte..la fel patesc in fiecare zi. Ma ia groaza cand ma gandesc ca iar vine noaptea. Ziua nu ma gandesc la asta, dar cum se lasa intunericul ma cuprinde iar teama. Cum as putea sa ma gandesc la altceva noaptea? Involuntar imi vin in minte cele mai de groaza scene. As putea face cumva sa le uit?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... stiu ce zici. Nu inteleg cu pot oamenii sa faca unele filme intr-un asa fel sad

Dar oricum, revenind, cand iti vin in minte acele ganduri, treci la alt gand. Pare mai simplu de spus decat de facut, dar chiar este simplu. Mai mult de atat nu ai ce sa faci. Uita-te la lucruri frumoase, uita-te la animatii, asculta muzica. Incearca sa vezi lucrurile frumoase. Gandeste-te ca acelea au fost doar filme, nu exista in realitate.

Cand se lasa intunericul, daca am presupune in mod eronat ca exista ceva acolo in intuneric, automat (logic vorbind) inseamna ca aducem cu acest gand tot ce tine de aceasta conceptie, inclusiv partile bune. Cu alte cuvinte, daca exista ceva rau acolo, ceva urat, un "monstru", de ce nu ar exista si ceva frumos care sa te apere? Ceva care sa fie mai presus decat celelalte lucruri. Pana la urma mintea ta nu are limite.

Cand iti vin in minte acele scene, inlocuieste-le cu alte scene frumoase sau ia telefonul/laptopul/o carte si uita-te/citeste altceva.

Mai mult de atat, nu prea stiu ce as putea sa zic. Sigur o sa treaca si aceste momente.

| Ineys a răspuns:

Gaseste un baiat sa dormi cu el, o sa vezi ca nu mai ai cosmaruri.

| NuDauNiciunNume explică (pentru Ineys):

Am prieten dar nu poate dormi asa des la mine :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://m.youtube.com/watch?v=CRTohnI729g
Nu știu cum sa te ajut altfel.
Eu m-am uitat la 6 ani cu un prieten la diferite filme și mi-au rămas anumite chestii întipărite și acum. laughing
N-ai ce sa faci, dar cum ai ajuns tu sa te uiți la 10 ani la filme horror, singura straight face noaptea... :○

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu cauţi un psiholog bun şi să începi să faci psihoterapie? Sau dacă eşti religioasă te poţi ruga ca să alungi acele coşmaruri. Ţi-aş recomanda să afumi casa cu tămâie măcar o dată pe săptămână sau să stropeşti cu agheasmă. Ah! Şi să spui rugăciunea "Tatăl Nostru" în fiecare noapte înainte de culcare.

| AlexValentinn a răspuns:

Nu ai cum sa stergi pur si simplu anumite amintiri, chiar nu ai cum decat daca te droghezi si te culci asa drogata nu o sa mai ai vise sau cu ajutorul pastilelor psihiatrice, dar natural nu ai cum.

| justnobody122 a răspuns (pentru AlexValentinn):

Dacă te droghezi e foarte posibil să devină mai rău și să intri într-un "bad trip" îngrozitor. Medicamentele prescrise de un medic psihiatru ar fi o variantă mult mai ok după părerea mea. Sau pur și simplu încearcă să faci lucruri relaxante înainte să adormi. Bea un ceai cald, ascultă muzică din genul tău și vorbeste cu prietenii tăi sau cu cineva drag.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Gandeste-te ca sunt filme, sunt regizate nu sunt reale. ai 21 de ani... apropo, daca tot ai prieten de ce nu il intrebi pe el si iti pierzi timpul pe aici?