| emmeka12 a întrebat:

Buna:*am mare nevoie de ajutorrr! dupa cum bine stiti scoala incepe in cateva zile iar eu trecand in clasa a9a o sa dau de colegi noi profesori noi etc.eu sunt putin timida si atunci cand sunt intr-un colectiv nou pur si simplu ma blochez...ce sa fac? cum sa ma integrez si sa ma fac placuta tuturor? vreau sa fac o impresie buna...niste sfaturi va rooog E URGENT:O3:*! funda:*

Răspuns Câştigător
| Anduuu a răspuns:

Exact ca mine acum un an! Dar eu sunt foarte vorbareata numai ca ma blocasem vazand atatia oameni pe care nu-i cunosteamlaughing. Langa mine era o colega, si am inceput sa ne cunoastem asa:"Buna..eu sunt Gabi"laughing exact ca la gradi! Si profesorii in prima zi ne-au interogat sa zic asa:"Cine esti?, De la ce scoala ai venit? Ce-ti place sa faci?"...ca un chestionar
-In pauza imi era foame si am iesit pe coridor unde 2 coege m-au luat de brat si au zis:Hai sa mancam! Sunt prietena cu toata lumea din clasa, suntem 32 de copilasi dragalasi si m-am integrat perfect, pot sa zic ca sunt cel mai vorbaret copil din clasawhistling! Ai grija la tinuta, sa fie decenta, si la invataturawinkingProfesorii isi vor face o parere buna daca raspunzi mereu si esti actva la ore!
Bafta din partea unei eleve de clasa a 10-a!big hug

7 răspunsuri:
| SweetSecrets a răspuns:

Crede-ma ca timiditatea nu iti aduce nimic bun la liceuhappy.Fii tu insati,du-te la colegii tai si fa cunostinta cu ei, intreaba-i la ce scoala au fost, fa-le complimente[ca iti place cum s-a imbracat x], propune-le sa iesiti in weekenduri, stai cu ei in pauze etc.Nu iti alege o singura prietena pentru ca te vei plictisi repede, incearca sa fiti o gasca mai mare si de fete si de baietiblushing
Cat despre profesori :timiditatea nu iti va aduce note mari, trebuie sa fii sigura pe tine sa raspunzi, sa ridici mana de cate ori stii pentru ca profesorii s-ar putea sa puna note si pe raspunsurile oralewinking

| VelvetLight a răspuns:

Incearca sa te apropii mai mult de o persoana mai tupeista, iar cu ajutorul ei o sa intri si tu intr'un grupwinking

| Cristian_Ion_1995 a răspuns:

Te ajut eu sunt de 2 ani la liceu si eu la fel eran cu coliegi fi tu insusi si pentru profosi trebuie sa inveti un pic si dupai ca la scola! funa?

| anem0na a răspuns:

Buna! Si eu am probleme de genul, desi am terminat si facultatea! Timiditatea nu este o boala care o poti trata cu pastile, trebuie sa o poti controla si sa faci anumite exercitii cum ar fi sa te implici in cat mai multe activitati desi esti emotiva si te blochezi! Stiu! te gandesti ca vor rade! Nu gandi negativ! Gandeste-te intotdeauna ca va fi bine se exerseaza, exerseaza, exerseaza! pupici

| Andra2798 a răspuns:

E greu sa scapi de timiditate - dar nu e imposibil happy Macar in primele zile, incearca sa te intelegi cu toata lumea - nu te certa cu nimeni, nu te lauda sau nu te izola singura intr-un colt al claseihappy Intreaba-ti noii colegi cum si-au petrecut vacanta, ofera-le complimente happy Trebuie sa fi de treaba cu toata lumea- iar atunci toata lumea te va placeahappy Profesorii sunt deseori influentati de activitatea si implicarea ta la ora - asa ca macar in primele saptamani trebuie sa fii atenta la ei, sa ridici mana cat mai des ( chiar daca nu esti sigura de raspuns - nu-ti fie frica de greseli :-J ), profesorii sunt impresionati deseori de elevii silitori DAR mai ales SOCIABILI la ora - si aici nu ma refer la cei care vorbesc cu colegii in banca sau rid de orice prostie - ma refer la cei care asculta ceea ce spune profesorul.Sa-ti dai cu parerea dar sa nu fii rautacioasa happy Sper ca te-am ajutat, Zbye!happy

| emmeka12 explică (pentru Andra2798):

Multumesc mult de raspuns:*voi urma sfaturile:*

| Andra2798 a răspuns (pentru emmeka12):

Cu placere happy ma bucur ca te-am putut ajuta :*