| GeorgianaDragus a întrebat:

Cum as putea sa scap de timiditate?

Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Heii. Ai nevoie de o prietena, sau un prieten, care sa te inteleaga intotdeauna, sa iti fie alaturi, si sa te ajute.
Si acum serios, cand vrei sa vorbesti, vorbeste! Mai ales cand ai ceva important sa spui! Meriti sa fi auzita. In plus, nimeni nu te va manca daca vorbesti, si daca esti TU.
Bafta.

13 răspunsuri:
| iubesc a răspuns:

Simplu cu capu sus si incredere in tine. Repeta-ti asta in gand..nu stiu

| TurBina a răspuns:

Ai incredere in tine si gandeste-te ca fara curaj/tupeu nu reusesti nimic in viata

| Danysan a răspuns:

Trecand prin incercari si punandu-ti noi scopuri in viata laughing

| drogh a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine! Totul de aici porneste. Fa niste exercitii scurte cu tine, gandeste-te mai bine la niste chestii si intreaba-te dandu-ti singura raspunsuri. Ar fi mai usor daca ai face-o intr-o oglinda. O alta solutie ar fi sa prinzi curaj. E cea mai buna cale. Ambitioneaza-te, strange-ti toti nervii si fa-o! A treia ar fi sa-ti gasesti pe cineva cu care sa comunici pentru a-ti dezvolta instinctele.

| Ichnat a răspuns:

Prinzand tupeu? :O

Uite, nu o sa prinzi tupeu dintr-o data, eu de exemplu cand eram mai mic am mers intr-o tabara, acolo erau numai romi cu mult tupeu, si mi-am dat seama ca daca nu am si eu voi fi ca oaia printre lupi! happy

| 1DeadMemories a răspuns:

Fi barbata, Zoe!

Lasa complexele deoparte, nimeni nu i perfect.Nu ti fie teama de reactiile din jur, intotdeauna se va gasi cineva sa te critice. Spune verde n fata ce te doare, n ai ce pierde.
Esti timida cu toata lumea? Da un exemplu minor.

| BlitzLikeXd a răspuns:

Duce ti-va intr-un club

| LadyMelian a răspuns:

Trebuie sa lucrezi cu tine, sa iti impui tu asta.Incearca sa iti imaginezi ca ti un discurs si ca ai camera plina de oameni care te asculta.Incearca sa comunici cu altii si sa fi mai indraznet. O sa vezi ca nu o sa patesti nimic.

| vinusipaharu a răspuns:

Cu mult curaj!

| ShizAnime a răspuns:

Incearca sa iei un model din viata ta iar atunci cand trebuie sa ai tupeu sa iti spui:Eu sunt cel mai tare! Ce se poate intampla! Nu gandeste, Doar, Actioneaza!

| Anaaaaaaaa a răspuns:

Iesi prin discoteci!

| MissLilith a răspuns:

Dupa parerea mea "timiditatea" este un cuvant mult prea superficial al problemei tale (inceptioneste vorbind). DE FAPT E O FRICA. E un sentiment de teroare cam cum e frica de moarte(sau e chiar frica de moarte?). Cel mai bun exemplu mi se pare asta ( l-am inventat acum,sub clar de luna - pe bune big grin ). Cand te intalnesti cu oamenii e ca atunci cand nu sti sa inoti si te arunci intr-o apa adanca. Esti cuprinsa de o frica de moarte in acel moment si, cumva, cand inveti sa inoti se intampla ceva, si apoi simti o mare usurare ca ai trait, si nu-ti vine sa crezi ce fericita esti ca inoti. Apoi, nu te mai poti opri din placerea de a inota si descoperi ca mai e si sanatos si distractiv si ca sunt atatia oameni care stiu sa inoate si ca poti sa te joci cu ei in apa. DACA TE UITI INAPOI ESTE CLAR CA VENEA DIN NECUNOASTERE, PENTRU CA FRICA A DISPARUT DUPA CE AI INVATAT SA INOTI. Ok. DAR SA FACI ASTA A IMPLICAT SA RENUNTI LA TINE SI SA INVINGI FRICA! SI NU UITA CA SI DACA STA CINEVA LANGA TINE TOT NU VEI INVATA PANA NU ITI DA DRUMUL SA INOTI SINGURA (CA SI CU MERSUL PE BICICLETA).
La fel e si cu timiditatea, (prefer sa-i spunem frica de oameni pe care ii consideri superiori – spun superiori pentru ca tu ai observat ca nu esti timida cu toata lumea? Sunt unii, sa zicem looserii clasei tale si nu esti timida cu ei) Deci ziceam ca frica asta vine din necunoastere. Frica aceasta nu e reala, EA EXISTA DOAR IN CAPUL TAU.
Sa facem analogia intre exemple :
inotatul =activitatea de: prietenie, iubire,flirt, socializare,cearta, distractie, glume dintre tine si oamenii pe care ii consideri invingatori/superiori (nu e doar timiditate legata de a vorbi, e timiditatea de a sta cu ei si de a avea orice interactiune cu ei, E TIMIDITATEA FRICA, DE EI.
Apa = oamenii fata de care esti timida. Deci tu trebuie sa inveti sa inoti, dar daca nu reusesti sa te misti bine te vei ineca (adica iti vei face si mai rau, te vei face de ras).
Faptul ca tie iti e frica de acesti oameni inseamna ca automat ii consideri mai puternici decat tine, inseamna ca tu te consideri inferioara lor (dintr-un oarecare motiv, un motiv care e fals ca doar oameni suntem toti). Asta se poate exemplifica asa. Sa zicem ca mergi intr-un magazin cu o prietena. Acolo apare grupul ala de baieti populari. Te apuca timiditatea etc, etc. Dar daca ai fi cu parintii in magazin? Ai simti cu totul teroare. Imagineaza-ti si zi ca nu am dreptate.

Ce nu ai inteles inca :
1. in primul rand, tu nu poti vedea/simti faptul ca fiecare are o interioritate exact ca a ta, adica toata lumea simte ca tine, gandeste ca tine, are emotii,temeri,dureri la fel cum ai si tu. Deci nu vezi oamenii corect ( adica in loc de apa normala ca oricare alta, tu o vezi plina de pericol, rece, rea si iti e frica de ea) – probabil ca ai probleme si cand mergi pe strada, te tot uiti la oameni si ei la tine si iti e "rusine" si cand se uita ei la tine si iti vine sa intri in pamant, etc. Oamenii simt imediat asta si ti se simt superiori imediat si uite asa apare un cerc vicios din care nu mai poti sa iesi. Daca stai si taci ( ceea ce e ok pentru un om sa faca) si te uiti la comportamentul celor din jur, vei vedea ca in spatele comportamentului lor sta un principiu sau o dorinta sau un sentiment exact ca si la tine (la tine e frica deocamdata, dar se va schimba) – la multi e dorinta de a fi mai smecheri decat ceilalti (de multe ori fac glume de superiori sau comenteaza superior referitor la ce prost e altul, altul vrea sa para mai inteligent). Putini sunt cei care chiar sunt ok, si de cele mai multe ori sunt cei care nu ies in evidenta, sunt cei echilibrati. Deci incearca sa vezi ce se chinuie fiecare sa demostreze si o sa descoperi sentimente, vise, dorinte exact cum ai si tu!
2. Tot mereu, intr-o conversatie, cineva va conduce conversatia. Ori vei fi tu, ori celalalt. Ia sa fi atenta. Si important nu e cine conduce conversatia, important e sa vezi ca cineva o conduce, sa fi constienta de legitatea asta si, fie sa-l lasi pe celalalt sa o conduca, fie sa o conduci tu. Nu e vorba de informatia concreta, de ce cuvinte zic cei care vorbesc, e vorba de ce sentiment au si transmit cei ce vorbesc! Daca tu transmiti frica, anxietate nu va merge, pentru ca celalalt vrea si el fericire, iubire etc. Impotant aici e ca, daca te consideri inferioara celui cu care interactionezi (adica nu vezi ca e doar un om ca tine) nici nu vei putea sa-I transmiti iubire pentru ca nu o va accepta( de asta prietenii tai iti dau papucii, ca ajung sa ti se simta superiori pentru ca tu, fara sa-ti dai seama, nu te respecti destul)
3. Toti timizii se simt inferiori si nu ii vad corect pe cei din jur, la fel cum toti timizii se "indragostesc" si sufera dupa cate cineva care ii ignora sau nu ii iubeste. E clar ca atata timp cat nu vei incepe sa intelegi ca toti suntem doar oameni cu aceeasi valoare si vei trai in aceasta frica vei avea acelasi fel de a intelege dragostea, vei tot repeta scenariul in care vei suferi din dragoste.
Concret, ce poti sa schimbi de maine (putin cate putin, pentru ca, daca vei schimba comportamentul tau dintr-o data vei parea o nebuna si te vei face de ras, pentru ca toti te stiu acuma intr-un fel, esti etichetata).
a ) Cand cineva vorbeste cu tine direct, da din cap in sus si in jos, in semn ca intelegi. Sti miscarea,e aproape insesizabila. Ia sa vezi ce mult ajuta in cazul tau big grin
b) Apuca-t si devino cea mai buna la ceva. Orice. Pune mana si trage tare sa fi cea mai buna la ceva. La o materie ma refer.Dar sa nu te umflii in pene sau sa dai raspunsuri la ore-lucrezi in scris si lasi rezultatele sa vorbeasca,ii lasi pe altii sa observe. Sa vezi cum o sa inceapa lumea sa te respecte.

Sau poate toata problema ta e doar un complex de inferioritate ceva si ar trebui sa mergi la un psiholog sa vezi cum poti sa descoperi care e problema de fapt. Poate parintii tai te-au crescut inducandu-ti prin exemplul propriu o mentalitate gresita despre oameni, adica sunt complexati si ei si, desi mimeaza exact opusul si ii comenteaza pe altii, de fapt, se simt inferiori celorlalti. Cam atata inspiratie am acum. Sigur, mai sunt si altele de spus, dar deja e prea lung. In esenta, zic eu ca e vorba de cunoastere, trebuie sa-i cunosti pe oameni, si pentru asta trebuie sa renunti la tine.

P.S Pe bune … asa am impresia ca am scris numai tampenii si ca nu o sa te ajute nimic : ) )
Sper ca macar te-am inspirat putin.
Te puuuuup :*

| Melisa93 a răspuns:

Buna...nici nu stiu ce sa iti spun..eu la fel sunt foarte foarte timida, si mi-e greu sa ma acomodez intr-o campanie noua, sau cu persoane cu care ma cunosc de putin timp...doar pe la petreceri cind servesc ceva ma simt in largul meu si vorbesc multbig grinbig grin