| HashTagSadFace21 a întrebat:

Buna TPU
De ceva vreme sunt confuza in privinta orientarii mele sexuale. Sunt sigura ca nu sunt heterosexuala, dar nu stiu ce sunt. Imi doresc foarte tare sa pot vorbi despre asta cu cineva, dar nu cunosc pe nimeni care ar intelege. Parintii mei ar spune ceva de genul "E doar o faza" si nu m-ar ajuta deloc. Ce ar trebui sa dac?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vorbeste cu un psiholog.

| HashTagSadFace21 explică (pentru Ioandelasal):

Nu pot sa ma duc pur si simplu la un psiholog. Ca sa merg la psiholog ar trebui sa le spun parintilor...

| Ioandelasal a răspuns (pentru HashTagSadFace21):

Daca esti eleva te poti duce la psihologul scolii si nu este nevoie sa le spui parintilor.

| OldSoul a răspuns:

Nu-ti face griji, inca esti tanara nu ai de unde stii exact ce orientare ai, dar cu timpul iti vei da singura seama.
Trebuie sa te gandesti daca te-ai vedea alaturi de o pesoana de acelasi sex cu tine sau de sex opus, sau cum ti-ai vedea tu viitorul amoros.

| MaliciousDeath a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de o eticheta care sa-ti spuna ce esti ca sa iti duci viata mai departe.Mi se pare de ajuns sa stii ce iti place si sa te lasi ghidata de asta.
Acum, daca simti nevoia sa discuti cu cineva care sa te ajute sa te intelegi, poti cere cateva sfaturi pe diverse grupuri lgbt.Majoritatea au trecut prin situatii asemanatoare si sunt intelegatori.

| HashTagSadFace21 explică:

Parerea ta e foarte diferita de a mea. In opinia mea, conteaza ceea ce simti nu ceea ce asteapta ceilalti sa simti. Cum am spus, nu cred ca sunt heterosexuala si nu cred ca m-as vedea in viitor intr-o relatie cu un barbat.

| HashTagSadFace21 explică:

Cum arata raspunsul meu ca sunt heterosexuala? Daca vrei sa stii, partea cu Dumnezeu si cea cu "ai trecut printr-o faza" m-au ofensat. pentru ca ai adus niste argumente irelevante. Cum demonstreaza faptul ca ti-am raspuns ca sunt hetero?

| HashTagSadFace21 explică:

Scuze. Dar totusi, de ce iti sugereaza raspunsul meu ca as fi hetero?

| minnie07 a răspuns:

Buna! Eu cred ca asta e doar o faza...adica poate esti genul care nu s-ar vedea intr-o relatie cu un bărbat...probabil ai trecut prin unele faze care te-au facut sa crezi ca nu te-ar vrea niciun băiat...eu zic ca esti tanara si trebuie sa te gandesti bine la chestia asta... exista un suflet pereche pentru fiecare, ar trebui sa faci ce simti dar totusi daca Dumnezeu a dat sa fie femei cu bărbat si bărbat cu femeie ar trebui sa te focalizezi pe asta
Nu zic sa nu faci ce simti dar trebuie sa gandesti. Nu planifica nimic deoarece toate vin de la sine. Chiar daca tu zici acum ca nu te-ai vedea cu un băiat e doar un "naz" daca îl pot numi asa. Asta e varsta, stiu cum e sa nu poti vorbi cu ai tai despre lucruri din astea, de aia ar trebui sa ii zici unei prietene de exemplu.
Sper sa te hotarasti ce vrei sa faci!

| HashTagSadFace21 explică (pentru minnie07):

Nu am trecut niciodata printr-o 'faza' care sa ma faca sa cred ca nu ma vrea vreun baiat. Ideea e ca am 17 ani si spre deosebire de celelalte colege care alearga dupa baieti, eu nu m-am simtit niciodata atrasa de nimeni. Niciodata nu am avut sentimente pentru vreunul. Cat despre partea cu Dumnezeu, putin imi pasa ce a ales el. Nu am de gand sa imi petrec viata cu un barbat doar pentru ca 'asa vrea Dumnezeu' sau pentru ca asa cred unii ca se cuvine.