| StefaniaMaria26 a întrebat:

De la inceputul scolii sunt descurajata,doar ca acum sunt descurajata total.
Diriginta mea e super rea. Am scos un SINGUR cuvant la ora ei si m-a facut "ţaţa". Normal ca (,) colega favorizata face panarama in toate orele,diriginta nu-i face mimic,nici profesorii? In alta diriginta zi m-a facut "betiva" fiindca am raspuns gresit la o intrebare. Am fost acuzata ca fumez(nu e adevarat),si nu ma crede. Dupa a zis ca imi bat colega(da,e adevarat,mai dau cateva palme in ea,dar credeti-ma ca si ea da in mine). OK,nu i-am zis nimic dirigintei atunci, dar dupa ora am dat iarasi in ea si a zis :"diriga a spus sa nu mai dat in mine *radea*". Cand i-am spus:"dar si tu aia dat in mine azi,macar eu ti-am dat cu palma,nu ca tine cu pumnul in cap". Dar a zis ca nu-i adevarat. Normal,totul a fost uitat. Si stiti ce ma sperie la ea? A zis ca plate omori oamenii laughing)). A vazut pe un site cv la miezul noptii si nu mai stiu ce. Deci ma sperie fata asta laughing*am aflat ca e si satanista si a ascuns asta*.
Si alta colega,imi face poze fara sa stiu si le pune pe Facebook. Are niste prieteni (cu mult mai mari decat ea) si sigur si lot le-a aratat pozele cu mine. M-a prins in ipostaze naspa,si pine pozele pe grupuri,pe Facebook. Ce pot face in legatura cu asta?
Profesorul meu care preda materia X,e super naspa. Tipa la noi foarte tare,mai sa ne bata daca nu stim. Pe mine era sa ma bata, si mi-a pus si un 4 bonus, de care parintii nu stiu. Nici lor nu stiu cum sa le spun de 4. Au fost niste olimpiade si nu am vrut sa merg. Si parintii ma fac lenesa fiindca nu merg si i-au exemplul celorlalti. nu vor sa inteleaga ca eu nu m-am simtit pregatita sa merg. SI MA STRESEAZA CU INVATATUL.
Alt coleg m-a facut "idioata","pitipoanca" si "vaca" fiindca i-am spus sa taca. Altii sunt paraciosi si mereu la teste parasc elevii care copiaza si pe langa asta spun si :"sa le puneti 2!".
Cred ca cel mai bine ma inteleg cu nou-venitul din clasa.
Aa,si diriga s-a plans la inceputul semestrului ca am note mici (cea mai mica nota a mea era 8, chiar pus de ea) *asta m-a descurajat cel mai mult* si a sous ca nu ma implic in activitati,DAR AM PARTICIPAT LA TOATE SCENETELE CLASEI.
Ce pot face? Serios,sunt descurajata total, de diriginta,colegi, profesori cat si de parinti. Mutatul nu este asa de favorabil. Observ ca si cei de la clasa unde vreau sa ma mut ma cam ignora.
Funda happy Scuzati-ma ca nu se intelege nimic din ce am scris *cred* si ca v-am zapacit happy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca e chiar asa ai putea face urmatoarele lucruri:
1.Treaba aia cu pozele o poti rezolva asa: https://www.facebook.com/help/contact/144059062408922?ref=u2u ori... te duci la politie si le arati ce au postat colegii tai pe fb fara permisiunea ta, ai tot dreptul :) Nu stiu daca cu directorul/directoarea ai putea sa rezolvi ceva dar ma gandesc ca-s slabe sanse la cum ai zis ca sunt profesorii, etc. (incercarea moarte n-are :)) )
2.Sa nu-ti pese de ce zice fiecare despre tine, daca stau sa ma gandesc nu sunt niste sfinti, nu te-au ajutat cu nimic, nu ti-au dat bani, de mancare, etc. Asa sunt oamenii in general (nu toti), mereu o sa fie "smecheri", specimene care o incerce sa te traga in jos, dar tu sa nu te lasi, tu sa mergi mai departe;). DOAR PAREREA TA DESPRE TINE E CEA MAI IMPORTANTA. (NICI PAREREA PARINTIILOR NU TREBUIE SA TE INFLUENTEZE, nici personal sa nu o iei, ci doar asa ca sfat daca intelegi ce vreau sa zic :) ca pana la urma e VIATA TA, nu a lor :D ) Oricum ei ca si parinti iti vor vrea binele, ca ei te iubesc neconditionat mai ales daca stai sa ii compari fata de colegii tai, profesori si "scumpa ta diriga" :)
3. Eu zic sa te imprietenesti si mai bine cu nou venitul din clasa, dar sa nu iti pui atat de mare incredere in el, ca de obicei astia au acel instinct de turma si te poti astepta la multe lucruri (posibil sa nu fie adv dar noa... asta e parerea mea si din ce am vazut :D )
4.Viata e preaaa scurtaaa sa te simti prost, trist si asa mai departe. Ce rost are? Oricum vei da si de alte persoane de un milion de ori mai bune. Stiu, nu e usor sa fii un om puternic, dar lucrurile astea sunt doar temporare. (o sa vezi dupa un timp;) )
5.Cautati niste pasiuni (astea o te faca sa uiti de restul problemelor ). Poate stii sa canti, poate esti buna la sport, ce stiu eu :D Oricum, daca vrei sa mergi la facultate, vei vedea ca sunt altcumva oamenii, nu asa de imaturi. :) Acolo fiecare e pe cont propriu, nu se fac grupuri de doi lei :)))
Sa ai tupeu, sa nu-ti pese, sa fii cat mai pozitiva si indiferent cat de rea ar fi situatia sa nu te lasi de invatatura niciodata, ca ea te face sa devii cineva :D Si cine te place cu adevarat va sta mereu cu tine, nu trebuie sa te placa toata lumea, lasa-i sa te ignore, presupun ca nu ti-ar placea sa ai oameni falsi prin preajma ta, si fa-ti tie pe plac, nu lor :D. Poti sa asculti si muzica care iti transmite mesaj foarte folositor, care te motiveaza, eu de ex ascult Parazitii chiar daca sunt fata :)) Sper ca romanul meu te-a ajutat :)) Ceau. :P

Răspuns utilizator avertizat