| AnaAnastasiaaaa a întrebat:

De vreo 1 saptamana am colturile gurii foarte crapate. Nu prea pot deschide gura sa pot manca si ma ustura foarte tare. Le-am dat cu vreo 2 creme dar din ce am inteles de la mama mea trec foarte greu, insa cautant pe net am vazut ca pot ascunde diferite boli. Credeti ca ar trebui sa ma ingijorez?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se prea poate sa ai o cheilita angulara cauzata de un virus, de o ciuperca, de o bacterie sau de o deficienta nutritionala de vitamine din grupul B, fier, folati. Du-te la un specialist dermatolog --- este singurul in masura sa identifice cauza si sa o trateze!

| katy a răspuns:

Cauze pot fi multe, cel mai bine e sa mergi la medic sa iti dea un remediu benefic.Incearca sa eviti sa mananci sarat si bea multa apa, ca pielea sa se hidrateze

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate adormi la ore târzii. Și, din cauza oboselii, caști foarte tare, încât se crapă colțurile gurii. Se vindecă mai greu, fiindcă locul acela e mereu umed și îl 'miști' continuu, când mănânci, vorbești etc.
Solicită la farmacie un unguent pentru așa ceva, tamponează mereu acele locuri cu un pansament steril, pentru a fi mereu uscate.
Uite niște sfaturi aici, chiar de la un medic:
http://imgur.com/a/HJqTm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii mai atenta la ce mănânci și în cazul în care mănânci dulciuri zilnic e posibil sa te anunțe organismul ca consumi prea mult zahar sau poate fi la fel cu sarea sau alimentele prea condimentate.