| agdjspaf a întrebat:

Salutare, am o mica problema.
In vreme de aceasta rece, imi crapa buzele de fiecare data si se inrosesc. Pentru a nu le mai avea crapate trebuie sa ma dau cu diferite creme grase(galbenele, strugurel). Problema e ca am 16 ani si de fiecare data cand folosesc imi apar cosuri in jurul gurii.
Are cineva o idee ce as putea folosi pentru a scapa de buzele crapate? Acum simt putin ca ma ustura putin.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu am aceasta problema daca nu beau apa suficienta, indiferent de anotimp.Tu consumi 2 litri, necesarul zilnic recomandat? In frig nu e voie sa iti umezesti buzele fiindca si asta e o consecinta care duce in situatia de fata.

Ce fel de ten ai? Unul gras? Daca da trebuie sa eviti produsele acestea cu textura de unt care iti lasa o pelicula de grasime.Esti sigur/a ca acele cosuri apar strict de la produsele mentionate? Schimba-le sa vezi daca nu cumva era vreun ingredient anume care iti da batai de cap cu acneea. Daca ai ten normal/uscat eu iti recomand uleiul de cocos.Si balsamul de buze de la Balea e super ok, la pret bun.Bafta.

2 răspunsuri:
| DeeDee817 a răspuns:

Încearcă strugurelul de la carmex

| AnkaD a răspuns:

Bună! Când ieși afară ai tendința să îți umezești buzele cu salivă? Să nu o mai faci, bea apă și atunci când te speli pe față cu apă călduță și vezi ca pielea aia uscă s-a înmuiat freacă cu un prosop moale să se ia pielea apoi poți să pui niște miere cu propolis și lași să ți se moaie și poți repeta asta …sper să te ajute asta