| qKiiddaXD a întrebat:

Deci am 13 ani, fac in septembrie 14. Sunt putin mai plinuta, nu grasa. Nu stiu exact cum sa explic. Mica si indesata. laughing

Imi doresc sa am un corp calumea deci ma gandeam ca in vara sa ma apuc de sala si sa incep sa ma alimentez sanatos.

Stiu ca nu trebuie sa tin dieta, ca nu mi-ar face bine. O sa am un program organizat de masa, atat.

Mama nu are probleme cu sala. A zis ca e ok din punctul ei de vedere.

O problema ar mai fi, nicio fata pe care nu o cunosc nu face sala. M-as duce singura dar eu am un fel de anxietate sociala si ma simt ca arat ca o proasta singura acolo. laughing

Un mic sfat? E bine sa fac sala de acum? Repet, mama e de acord. Si, chiar as arata naspa daca as merge de una singura?

Multumesc!

*btw in caz ca va uitati in intrebarile mele vechi, no hate pls. Eram mica si idioata. Thankies*

Răspuns Apreciat de Editori
| Anonima26985 a răspuns:

Bună! Eu am tot 13 ani,și așa sunt și eu,micuța și rotunjoara! Adică dacă urc pe cantar nu arata mult dar pe mine arata diferit din cauza înălțimii! Și eu as dori sa mă apuc de sala,aceasta va avea un efect chiar bun! Dacă și mama ta e de acord e perfect! E foarte ok mai ales că te va ajuta sa te dezvolți armonios. Acum in legătură cu dieta,in perioada adolescenței te dezvolți mult și ai nevoie de calciu,vitamine și toate cele,deci nu cred că ar fi tocmai ok sa incepi sa excluzi anumite alimente din mesele tale! Totul e sa mănânci cu porție, cate puțin poți mânca orice! Doar excesul duce la rezultate nedorite! Trebuie sa mănânci foarte multe lactate, legume și fructe, ai putea sa mai eviți carbohidrații(paine alba, produse de panificație etc.).In afara de mâncatul regulat e foarte important sa te hidratezi și să reduci sarea din alimentația ta.Vei observa foarte foarte multe schimbări evidente pe corpul tau! Spor la exerciții fizice?

1 răspuns:
| Xenow a răspuns:

E ok Sa Te Apuci de sala pana la urma uncorp frumos conteaza uite Aic un grafic cu creutatea Normal in functie de inltime si varsta http://www.qbebe.ro/......re_318_ani