| LupuCenusiu a întrebat:

Deci am o mica problema. Profa mea de mate nu ma suporta pe mine si pe inca 2-3 elevi pentru ca ascultam muzica rock.
De cand a aflat lucrul asta despre noi ne face satanisti, nebuni, etc, si ne scoate la tabla foarte des, se uita urat la noi... Pe scurt nu ne suporta!
Si de atunci noi uram matematica, deoarece stim ca ne tortureaza.
Ce sa facem sa scapam de acuzatiile astea false?
P.S. - Acum si colegii ne fac satanisti si nebuni.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

De regula, stiu ca persoanele care asculta rock, mai ales in scoala si in liceu sunt destul de linistite, rar am vazut rockeri care sa sfideze profesorii. Deci, sincer nu cred ca asta este problema.
Parerea mea este ca exista profesori, mai ales in Romania lipsiti de orice fel de profesionalism si lasa opiniile personale sa le influenteze activitatea profesionala. Am vazut o gramada de genul asta, asa ca imi pot imagina si profesori care nu te suporta din cauza genului muzical preferat. Eu aveam o profa care nu ii suporta pe baietii cu par lung si se comporta la fel cu ei.
Cat despre colegi, este destul de normal ca au copiat atitudinea profesoarei. De multe ori, caracterul si opiniile ne sunt influentate de parerea celor mai calificati. happy Plus de asta, probabil vor sa se puna si bine cu ea.
Sfatul meu ar fi sa incercati sa studiati mai mult la matematica, macar daca va scoate la tabla sa stiti.
O alta solutie ar fi sa mergeti la directoare, insa din pacate, in Romania, plangerile de genul asta sunt egale cu zero in cele mai multe cazuri.

18 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Învățați de-ai dracu', numai să-i arătați stupidei cât de buni sunteți; iar dacă vă depunctează față de alți elevi, cereți o examinare în fața unei comisii.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Știi cum se zice, adevărul e undeva la mijloc. happy
Zi-mi ceva, ați ascultat muzică rock la ora ei? V-a surprins cu căștile la urechi? Ați sfidat-o? Altfel, nu văd de ce ar fi preocupată de ceea ce faceți voi, în timpul liber, în afara orelor de curs.
Dacă sunteți elevi conștiincioși, nu neapărat premianți, dacă nu vă confruntați cu probleme majore de comportament (agresivitate fizică/ verbală), în timpul orelor de curs + în pauze, n-ar trebui să fie preocupată de genul muzicii pe care-l preferați. Fiecare cu gusturile lui. E aiurea să acuzi pe cineva, că preferă un alt gen muzical, decât tine. Așa cum e aiurea, să o numești pe ea soprană, dacă ascultă muzică clasică. Chiar dacă vocea ei se "ridică" uneori, la cote înalte.hee hee
Nu știu dacă e doar impresia ta, ori e real faptul că te scoate la tablă, mai des decât pe ceilalți. Știi, atunci când nu înveți, ori nu îți place o anumită disciplină, ai falsa impresie că tu ești cel mai vizat, dintre toți. Iar ea e cea autoritară. Și nedreaptă, și rea.
Acum, dacă și colegii te acuză... Știi vorba aia, când doi oameni îţi spun că eşti beat, du-te şi culcă-te...
Tot la fel, în cazul tău. Dacă, pe lângă profesoară, și ceilalți colegi îți aduc aceleași acuzații, existând acolo un climat conflictual, atunci problema e la tine, nu la ei. Caută o metodă de a-ți îndrepta comportamentul, dar totodată, de a fi și tu fericit.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ascultati in timpul orelor? Asfel nu vad de ce ar deranj-o!

Pune muzica clasica!rolling on the floor

| floresdemayo a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Vai, nu pot crede! straight face
Endoryus m-a pus la ignor. Mă urăște pentru că am fost rea cu el. Ori Ray25tm îi virusează pe toți.hee hee

| Fatamuntilor a răspuns (pentru floresdemayo):

Flores,sunt alaturi de tine laughing Si pe mine ma are cativa la ignor!
Dar cred ca ai gresit replica?

| floresdemayo a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu nu i-am numărat.;))
Am descoperit doar pe RayTM și Endoryus. Și, am primit un avertisment, aici:
http://www.tpu.ro/......ina-2.html
Remember? : ))

PS. Tu erai destinatarul, nu am greșit. Nu a fost o replică, ci o destăinuire. : ))

| Fatamuntilor a răspuns (pentru floresdemayo):

Cunosc situatiahee hee

| LupuCenusiu explică (pentru Fatamuntilor):

Nu, nu ascultam in timpul orelor.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru LupuCenusiu):

Esti mai rebel? Poate comportamentul te,, tradeaza,,

| AC4S4 a răspuns:

Si la ora nu o deranjati? Pentru ca nu e normal ca un profesor sa dea note mici unui elev doar pentru cum se comporta in afara. Ori e prea interesata de voi, ori o deranjati la ora.

Si nu vad de ce ar fi o problema ca va scoate la tablahappy. Spui ca de atunci urasti matematica, deci pana atunci iti placea, deci stiai matematica.Pentru ca te scoate la tabla nu mai stii matematica? Ciudat...

| LupuCenusiu explică (pentru AC4S4):

Ba da, mai stiu matematica, dar pune mult mai multa presiune pe noi decat pe ceilalti. (au observat-o si colegii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La colegi nu aveam pretentii dar ai zice ca o profesoara ar avea ceva in cap pe langa tara. ea clar e exceptia care confirma regula

| Alexandra4500 a răspuns:

Asculta in continuare rock, da-o naibii pe profesoara aia, zambeste cand te scoate la tabla sau ori de cate ori se uita la tine urat. Sau pune-i si ei niste rock sa se mai linisteasca. Traiasca rockul happy

| Anonimsiatat0 a răspuns:

Faceti asa fel incat sa le placa si lor muzica rock big grin

| Irina3pouzeltov a răspuns:

Stiu cum te simti. Si eu trebuia sa indur asta in fiecare zi. Dar dupa ce m-am apucat de k-pop si ei si eu ne-am schimbat si... intr-o forma mult mai frumoasa... Cu siguranta te vei descurca. Dar sfatul meu este sa incerci sa le schimbi parerea prefacandu-te ca asculti alt ceva pentru a scapa de profa de mate. ASCULTA! In nici un caz nu iti spun sa nu fi cine esti tu cu adevarat. Dar totusi incerca si varianta asta! happy

| ana0409 a răspuns:

Explica-i ca muzica si hobby-urile tale nu au nici o legatura cu matematica.Nu toti cei care sunt rockeri sunt satanisti, dar oamenii sunt inchisi la minte si nu inteleg.Invata si arata-i ca o carte nu se judeca dupa coperta.Cat despre colegi...ei sunt si mai inchisi la minte decat profesorii si poti sa faci doua lucruri: ori sa le explici ce este rock-ul ori sa nu-i bagi în seama pentru ca pana la urma o sa uite.Eu zic sa nu-ti pierzi minute prețioase din viața explicandu-le lor de ce asculti genul asta de muzica

| Sadovoi_Andreana_1996 a răspuns:

Asculta muzica linistita, insa acasa asculta rock ori la lectia ei asculta linistita.
daca ai dovezi plingete la director

| Demian_Mihai_1992 a răspuns:

F ce ii place sa faca si sa ii spui daca te intreaba de ce te-ai schimbat ca i-ai urmat exemplu la fel si cu colegi. Funda?