| Bєshka a întrebat:

Diriga ne-a dat ca tema sa-i scriem o scrisoare.Despre orice in afara de scrisori de dragoste.Normal ca nu-i scriu o scrisoare de dragoste.Dar stiu modelul, adica cum trebuie sa arate o scrisoare dar nu stiu despre ce sa-i scriu. Aveti ceva idei?

6 răspunsuri:
| 5a a răspuns:

Nu-i scrie barbatusu scrisori si va pune pe voi sa le scrieti laughing

Ce-l mai bun sfat Intreab-o pe mama ta ca ea stie ce-l mai bine!

| Bєshka explică (pentru 5a):

Am intrebat-o si a zis ca nu stie nimic, habar n-are sa scrie o scrisoare, nu se pricepe.Dar am gasit eu ceva pe net.

| 5a a răspuns (pentru Bєshka):

Am fost cautat 10 min pe net da nu am fost gasit nimic, mama mea stie sa le faca dar daca o intreab o sa creada ca am innebunit laughing, n-am intrebat-o cand am fost la scoala si o intreb acum, ori cum bafta multa!

| SweetAsCandy a răspuns:

1. scrii o scrisoare bunicilor cum ca vii la ei in vacanta, in fine, ii intrebi ce-au mai facut, cum sunt. le mai zici de tine etc.

2. scrii o scrisoare pentru ce-i de acasa cum ca tu esti plecata, le mai scrii ce s-a intamplat, alea alea.

3.scrii o scrisoare catre un vechi prieten si tot asa ii spui ce s-a mai intamplat si ii ceri sa stabiliti o intalnire pentru mai multe.

Cred ca ti-am dat cateva ideithinking sper sa te ajute! succes:*

| fulga989 a răspuns:

Uite un exemplu de scrisoare :
Dragii nostri,
Am ajuns de o zi la D., un orasel frumos si foarte ploios. Se zice
ca este soare cam odata pe an. Drept urmare ne-am cumparat in sfirsit o um-
brela in folii colorate. Tocmai am vizitat castelul din forografie. Dupa cum
se vede, acesta este "Roter Saal" si pe pereti se afla portretele familiei
nobiliare care a construit castelul. In usa pe care o vedeti ne-a intimpinat
insusi printul - un domn foarte dragut - de meserie print!
Acum suntem intr-o cafenea ca sa ne adapostim de ploaie, si in jurul
nostru sunt numai doamne in virsta care isi beau cafeaua de la ora 5.
Va sarutam si va mai scriem,
Ioana si Andrei.

Poti sa scrii scrisoare
-pe tema unei calatorii sau excursii;
-adresata unui prieten indepartat;
-adresata bunicii, bunelului, rudei, etc.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| 5a a răspuns (pentru fulga989):

Fulga aia am fost gasit-o si eu pe net dar nu are nici o legatura cu ce vrea musiklslif3!