| didiDia a întrebat:

Duminica seara m-am certat rau cu o fata cu care vorbesc de cativa ani pe net ca amice (suntem fete amandoua) si ca urmare, am blocat-o pe mess, facebook si skype. Luni dimineata ma trezesc cu doua emailuri de la ea pline de cuvinte urate. Desi primul gand a fost sa ignor acele emailuri, cuvintele ei m-au deranjat foarte foarte tare si i-am raspuns. Apoi ne-am mai trimis inca un schimb de emailuri tot asa certandu-ne, dupa care am blocat-o si pe email. Dupa-amiaza pe la vreo 4-5 vad un mesaj pe facebook tot de la ea, trimis de pe contul tatalui ei cu alte vorbe si mai urate si vad ca m-a blocat de pe acel cont. Nu-i problema, i-as putea trimite mesaj inapoi pe contul ei de pe alt cont de al meu sau pe mess de pe alt id de-al meu, insa ma intreb: are rost? Pe de o parte, m-ar tenta sa-i raspund ca sa nu ramana ea cu ultimul cuvant, insa pe de alta ma gandesc ca risc sa continuam asa mult si bine. Voi ce ati face in locul meu? Multumesc.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu ma indoiesc ca iti e cunoscuta expresia "cel mai destept,cedeaza primul",daca i-ai spus ce era de spus,las-o in pace.
Nu da curs altor invective si micimi sufletesti.
Stiu ca nu e usor,dupa ce-ai avut atat timp incredere intr-o persoana,sa descoperi falsitatea ei,dar ingroapa-i mental pana si amintirea,si sfarseste.
Ultimul cuvant s-a spus deja, sa insisti ar fi o umilinta, nu continua.
Ignora orice urma a existentei ei.
Si, apoi, cauta sa-ti regasesti echilibrul.

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Didihappy
Parerea mea este sa pui stop si sa nu te cobori la nivelul ei, este injositor sa ii raspunzi cu aceeasi moneda, daca ea se simte bine vorbindu-ti urat, inseamna ca are un carecter urat si asa o defineste, asa ca, e bine sa iti vezi de treaba ta si sa uiti ca ai avut un asemenea"prieten/amic etc".
O zi frumoasa sa aihappy

| Felys a răspuns:

Raspunzandu-i nu faci decat sa prelungesti cearta, la ce bun, ignorul nu trebuie dat doar pe net ci si in mintea ta, pentru tine acea persoana nu mai exista deci nu ai de ce sa te certi cu cineva neexistent, ignor total in fapt si minte

| Radu284 a răspuns:

Cati ani ai? M-am uitat un pic la intrebarile tale anterioare, si pare ca nu mai esti adolescenta. Chestii de genul asta sunt in special de copii, cu blockul. Adica ok, am mai scos numerele persoanelor cu care m-am certat din telefon, i-am sters de pe skype, fb, etc. dar nu le-am dat niciodata block.

Eu zic ca ar trebui sa nu-i ma scrii nimic cateva zile, and see what happens.

| didiDia explică (pentru Radu284):

De ce ti se pare ca o blocare e treaba de copii? Cand se isca o cearta mare de tot, mi se pare justificat sa blochezi pe cineva. E ca si cum in lumea reala ii spui adio pentru totdeauna fara sansa de impacare.

| Radu284 a răspuns (pentru didiDia):

Pentru ca lumea spune multe la nervi, si uneori regreta dupa cateva ore, zile, saptamani. Daca nu dai block, macar ii dai o sansa ceilalte persoane sa-si ceara scuze (daca ea a gresit).

| didiDia explică (pentru Radu284):

Au fost lucruri prea mari ca sa mai fie cale de intoarcere. Eu de felul meu iert oamenii si le mai ofer o sansa, dar in cazul asta chiar nu s-a mai putut.

| Radu284 a răspuns (pentru didiDia):

Atunci ce rost mai are sa-i spui ceva?

| didiDia explică (pentru Radu284):

Pai eu tocmai asta am intrebat: daca voi in locul meu i-ati raspunde sau nu la ultimul mesaj trimis.

| Radu284 a răspuns (pentru didiDia):

Eu personal nu, i-as spune tot ce am de spus, dupa care i-as spune good bye, have fun in your life, farewell. Si gata.

| didiDia explică (pentru Radu284):

Simpatic raspuns, multumesc frumos!

| KinderBeeeib a răspuns:

Nu prea are rost sa ii dai satisfactie dar nici sa te pui la mintea ei, ai putea sa ii spui doar :

" Stii, daca m-as pune la mintea ta as da de petrol si ca sa arat ca sunt o persoana mai inteligenta decat tine, nu o sa mai continui aceasta cearta, nu sunt o lasa asa ca totusi ti-am raspuns."