| Alina_Alii_1999 a întrebat:

Dupa Facultatea de Drept ce trebuie sa fac pentru a fi politista la o sectie..sau politista la frontiera? Inca o intrebare...este posibil sa ma ajute o Facultate de Drept impreuna cu una de Asistent Medical Generalist? Gen sa fiu asistenta si pentru ca am si dreptul sa primesc mai multi bani sau sa pot evolua in post spre partea administrativa.Ce post pot ocupa in spital daca am dreptul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, aici are dreptate cu dreptul poti ajunge in politie, doar ca inspector ( mi se pare ca la ceva ani sunt obligati sa faca niste cursuri ). Tu daca vrei sa imbraci uniforma de politie, ai peste 18 ani si ai luat bacul te poti incadra din sursa externa, unde odata admisa ( odata inscrisa- vei dai test psihologice, vei face controlul medical, vei da 2 examene ( din nu stiu ce legi si articole )) dupa ce ai promovat toate aceste probe si te vezi admisa, vei face 3 -4 luni de pregatire / scoala la Campina. Odata incheiata scoala tu iesi subofiter, cu uniforma ( daca vrei sa avansez un pic mai repede in grad, fa si dreptul, oricum la nu stiu cat timp ai posibilitatea sa ajungi ofiter ). Uite cerintele care au fost anul trecut https://www.realitatea.net/......88197.html

4 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Ai muschi sa fi politista? si in special tupeu de borfas?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun venit în club, te-ai gandit sa te faci procuror? Să revin, pentru poliție: dacă ai 18 ani si bacul luat intră/ da admiterea prin programul " ÎNcadrarea din sursa externă " după 3 luni la campina iesi polițistă, după poti face si dreptul, ti se echivalează facultatea si urci în grad. Crezi că pacientul când stă cu curu in sus la injecție vrea să te audă cum ii reciti din codul civil? Nu, nu poti face nimic cu dreptul si postliceala de asistenți, în schimb dacă vrei, mai bine spus, poți fă dreptul si medicina, poti să ajungi ori un avocat de malpraxis ori la colegiul medicilor ( unde tot timpul au nevoie de un avocat care să stie si medicină). Trebuie să te gândești bine sunt 2 facultăți destul de grele.

| Alina_Alii_1999 explică (pentru anonim_4396):

Am o verisoara care acum este Inspector la politie...a facut doar drept. Ea spune ca poti cu drept sa ajungi in politie dar Inspector. daca vrei sa fii agent trebuie academie ceva. Multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alina_Alii_1999):

Buna, aici are dreptate cu dreptul poti ajunge in politie, doar ca inspector ( mi se pare ca la ceva ani sunt obligati sa faca niste cursuri ). Tu daca vrei sa imbraci uniforma de politie, ai peste 18 ani si ai luat bacul te poti incadra din sursa externa, unde odata admisa ( odata inscrisa- vei dai test psihologice, vei face controlul medical, vei da 2 examene ( din nu stiu ce legi si articole )) dupa ce ai promovat toate aceste probe si te vezi admisa, vei face 3 -4 luni de pregatire / scoala la Campina. Odata incheiata scoala tu iesi subofiter, cu uniforma ( daca vrei sa avansez un pic mai repede in grad, fa si dreptul, oricum la nu stiu cat timp ai posibilitatea sa ajungi ofiter ). Uite cerintele care au fost anul trecut https://www.realitatea.net/......88197.html

| andreeahtml a răspuns:

Academia de poliție. Facultatea de drept te ajuta doar avansezi in post. Și a doua întrebare, cred că da, de exemplu daca ai inca un curs/facultate de contabilitate si Facultatea de Asistență medicala, poți fi și contabil la spitalul în care lucrezi