| anonim_4396 a întrebat:

eu nu inteleg, de ce uni au tot ce vor in viata, iar altii trebuie sa tanjeasca dupa fiecare secunda de fericire. nu vreau sa va plictisesc cu povestea mea, asa ca o sa o spun mai pe scurt. mama mea s-a sinucis cand eu aveam un an, iar tatal meu a murit intr-un accident inainte ca eu sa implinesc 4 ani. de atunci locuiesc la bunica si fratele din partea tataui. unchiul meu s-a casatorit, iar eu si sotia lui ne uram reciproc, pur si simplu nu ne suportam. am un prieten de un an si ceva, iar mayusa mea cum il vede, sta doar in preajma lui si incearca sa para draguta. ma jigneste de multe ori, injurandu-ma, dar cel mai rau ma doare cand vorbeste urat de mama mea, si imi spune ca ea nu m-a iubit, sau ca mai bine ma lua cu ea. unchiul meu e majoritatea timpului plecat, si tot timpul cand ii spun ce face matusa mea, ii ia apararea. recent m-am certat si cu prietenul meu, iar acum nu stiu ce sa fac. gandirea mea e ca "daca parintii mei nu ar fi existat, nici eu nu as fi existat. daca ei nu exista, eu de ce as mai exista?" cred ca intelegeti ce am de gand sa fac, va rog, am nevoie de sfaturi!

Răspuns Câştigător
| DracusorImpielitat a răspuns:

Imi pare nespus de rau. Dar viata nu merita irosita pe niste prosti. Si prin prosti ma refer la matusa ta, ea chiar nu judeca, nu vede ca isi bate joc de un suflet nevinovat? Si mai rau, iti jigneste mama? Poti sa treci mai usor prin asta facand misto de ea, intr-un mod mai "ingenios", ca sa zic asa si daca te duce capul.
Cat despre prietenul tau, probabil o sa se intoarca la tine, vorbeste cu el, si daca va impacati bine, daca nu, mai sunt baieti.
Acum, revin la matusa ta. Plateste-i cu aceiasi moneda. Te jigneste, comenteaza si tu. Incearca sa pari "perfecta", adica sa faci lucrurile fara cusur cand ea e de fata, si cand si unchiul si bunica ta sunt de fata. La scoala, asigura-te ca iei note bune, sau macar unchiul si matusa sa afle doar de notele bune. Spune-i dirigului/dirigii ca matusa ta e alcoolica, dar sa nu fie si ceilalti colegi de fata, si incearca sa pari trista, gen puppy face. Daca matusa ta face ceva gresit, nu stiu, sparge o farfurie, etc., spune-i ca e proasta, intr-un mod mai frumos, bineinteles. Daca ea gateste, spune-i ca trebuia sa gateasca mai bine. Daca se ajunge sa sara la bataie, urla la ea ca te duci la protectia copilului. Altceva, um, ia lucruri care ii apartin, ea se duce sa ii spuna unchiului si tu pui repede ce ai luat si il pui exact unde era. O sa para nebuna. Cand mai vi cu un baiat acasa, intreab-o pe matusa ta daca a baut ceva. Eventual, strecoara pe la ea prin geanta o sticla mica cu coniac, tuica, sau ce gasesti tu, sa vada unchiul tau.
Sincer daca as fi tu, chiar as bate-o, dar probabil nu esti asa de sadica cum sunt eu (cred ca ti-ai dat seama ca eu sunt destul de sadica).
Sper ca situatia ta sa devina mai buna.

9 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

Cei care au si nu sunt fericiti acum, mai tarziu vor tanji dupa aceasta fericire. Las-o pe matusa ta sa vorbeasca, nu o mai baga in seama. Incearca sa te impaci cu prietenul tau, fiindca e singurul care te intelege si te sustine. Fa-ti prietene

| Broadband a răspuns:

Te inteleg perfect si imi pare rau ca duci o viata atat de grea dar asta este, asa se intampla peste tot te asigur, sunt probleme mult mai grave ca a ta si lumea merge mai departe. sora mamei mele duce o viata incredibil de grea in stres nonstop, barbatu ei sta tot timpul beat, nu munceste sta doar acasa, nu face nimic nici un cui la o uluca nu bate, tot salariul ei il are el si jumate se duce pe bautura si tigari, o injura, o bate si cel mai rau a amenintat-o de curand cu moartea, i-a spus ca atunci cand doarme vine si baga cutitu in ea, omoara copii apoi se sinucide. tu spune-mi ai putea sa mai traiesti in stresul si frica asta? crede-ma ca exista probleme pe lumea asta mult mai grave si nu merita sa faci o prostie. cautati un alt prieten de treaba, intelegator, spune-i problema ta si te muti la el si lasa-ti bunica, unchiul in pace. ei nu gandesc cand spun astfel de lucruri, nu realizeaza ca te ranesc. si eu ma cert cu parintii, si nici nu mai stiu de cate ori am vrut sa ma sinucid dar de cate ori voiam s-o fac mi se deschidea cate o usa, aparea cate ceva si ma gandeam( o sa trec si peste asta, o sa ma vad la casa mea, linistit cu o sotie frumoasa pe care s-o iubesc, nu vreau sa regret ca am facut o prostie ) deci nu o face nici tu :*

| Roxxet01 a răspuns:

Imi dau seama cat de greu iti poate fi. straight face
Sfatul meu este sa incerci sa vorbesti cu ea despre chesti asta, sa incerci sa.i explici ca pur si simplu te ranesc vorbele pe care ea le zice. Nu stiu ce varsta ai dar eu consider ca ''daca nu pui paie pe foc nu are cum sa iese fum'' asa ca daca tu o tratezi cu indiferenta si ii arati ca nu o urasti totul o sa fie bine. Acum nu stiu daca imi vei lua in considerare sfatul dar eu una asa as face. Dumnezeu le vede pe toate si o data si o data ii va rasplati pe toti asa cum merita.
Si nu mai avea concepti din astea cu ''daca parinti nu ar mai fi existat'' pentru ca iei sunt acolo unde sunt si vor avea grija de tine.
:*

| Axys a răspuns:

Iti va veni timpul si tie si o sa ai happy si tu ce iti doreste inimioara si eu asa tanjeam sadsi acuma ca nu am ce imi doreste inimioara uneori dar badand le vei avea pe toate happy...

| NuAvemNume a răspuns:

Ce pot sa spun, ar fi mai ok sa-ti petreci mai mult timp cu prieteni departe de matusa ta. Fa-ti cati mai multi prieteni, fi sociabila. Avand "afectiune" sa zic asa. din partea prietenilor uiti de toate, si prin iesirile cu ei, ai sa te simti mai bine. big grin

| JaCKz0r a răspuns:

Pai daca ai incerca sa imi zici si mie motivele certurilor, adica nici ea nu poate sa faca aia daca nu are un motiv, nu cred ca e Cruela Deville SAu cum se scrie (urata aia fara suflet din 101 dalmatieni laughing)) ) Si daca il aflii, tot nu trebuie sa zici neaparat, doar incearca sa faci ceva in privinta aia. Poti sa te impaci si cu prietenul, si sa te descarci, iti va fi mai bine happy.

| fanta24 a răspuns (pentru JaCKz0r):

Nu exista motive seroiase, se leaga de orice, ceva gen "ai ratat o pata acolo, sau de ce nu ai fost acasa cand am ajuns eu, sau ai intarziat 5 minute, nu mai iesi afara o saptamana", iar din chestiile astea face ditamai scandalul.

| JaCKz0r a răspuns (pentru fanta24):

Incearca o saptamana numai sa faci totul perfect, adica o sa iti fie foarte greu, sa eem daca mai zice ceva.Adica nu stiu, e complicata treaba. Spune-i unchiului tau si daca ii ia apararea saii zici to din nou si din nou.