| Budgie1998 a întrebat:

Imi este un pic rusine sa pun intrebarea asta dar......mai are cineva in afara de mine fobie de caini? si cand zic caini ma refer la orice fel de caine(in afara de puii)sunt ingrozit de ei cand ii vad pe strada si in plus de asta eu fac si meditatie la engleza iar profa are 2 caini de talie mica, o pekineza si o caniche(nu stiu daca asa scrie)si cand intru in curte vin in fuga la mine latrand si eu ma sperii in ultimul hal de imi vine sa fug dar nu o fac, stau pur si simplu pe loc.Acele cateluse nu musca dar cand le vad veniind asa spre mine latrand ma sperii si imi imaginez incontrolabil in minte tot felul de lucruri urate gen ca m-ar musca.Pana acum nu am fost nici odata muscat dar nici nu vreau sa incerc.Am si un caine al meu, el e singurul de care nu mi-e frica crying( Totul a inceput cand eram mic si veneam de la scoala cu tata si ma ducea pe niste strazi si se repezeau de multe ori caini la noi si de atunci mi-e frica de orice caine, fie de talie mica fie mare.Va rog nu radeti crying( ma ti ajuta cun sfat si as vrea sa stiu daca sunt singurul care se teme de asa cevacrying de pisici nu mi-e frica de loc, ele imi plac cel mai mult :]]] dau funda!

Răspuns Câştigător
| Roxananueaici a răspuns:

Hei :3 nu fii suparat, toti avem fobii ciudate, de exemplu eu am o frica ingrozitoare de tunete si fulgere, imi vine sa mor cand este furtuna. Am fost obsedata, plangeam intruna cand duduia, dar mama m-a dus la o prietena de a iei, care e psiholog, ea m-a ajutat foarte mult ^_^ am inteles de la ea ca tot sta in mintea ta, daca tu iti propui ceva se va implinii dar ai nevoie sa muncesti la asta ca sa iti iasa bine. Sfatul meu este sa consulti si tu un psiholog, te va ajuta foarte mult, crede-ma! ^_^ :* :* te pup! Sper ca te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema mai demult, dar am reusit sa trec peste cu timpul. Nu e ceva foarte grav. Incearca sa ramai calm de fiecare data cand ai de-a face cu cainii, fie ca sunt cei de pe strada, fie ca sunt ai cuiva si sa nu te panichezi sau sa fugi (aproape sigur se vor tine dupa tine si vor deveni si mai agresivi daca incepi sa fugi sau sa strigi). In plus, ai putea chiar sa incerci sa interactionezi cu cainii atunci cand mergi la meditatie si poate iti invingi, macar partial, frica. Sunt destul de rare cazurile in care musca fara sa fie provocati sau speriati, de aceea e important sa iti mentii calmul atunci cand treci pe langa ei si sa nu ii provoci.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Eu am 2 caini dragalasi la casa si ma inteleg super cu ei incearca sa te joci cu cainele tau de acasa poate asa depasesti aceasta fobie.

| suit?r a răspuns:

Hei,toți avem niște frici ascunse.
Eu am fobie de păianjeni, poveste lungă laughing
Câinii ăia nu vor să-ți facă răul, gândește-te că sunt niște cartofi mici mișcători sau ceva gen (nu le am cu consolatul)
Dacă vin spre tine și par fericiți gândește-te că te iubesc mă, te consideră prieteni și vor să fie prieteni cu tine.
P.Sw.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Bogdanel97 a răspuns:

Toti avem fobii. De exemplu eu ma temeam foarte tare de apa, uram mai ales sporturile nautice. Si am ajuns sa le practic si acum le iubesc. Sau mai am frica de inaltime, cand is undeva sus si ma aplec jos deja imi vine rau. Acuma cu cainii nu stiu ce sa zic. Mie imi plac foarte mult, dar maidanezii ma sperie si pe mine din cale afara. Sti cum ii? Cainii simt cand tie frica, atunci cand esti in preajma lor nu le ispira sentimentul pe care il ai. De exemplu gandeste-te la ceva frumos, la o muzica uitate la peisaj sau ce ti se pare tie frumos. Sau eventual incearca sa petreci mai mult timp in preajma cainilor, nu maidanezi, de rasa. Poate ma crezi nebun, dar fiind in preajma lor sa-r putea sa te atasezi de ei si sa nu mai ai sentimentul de frica, pe care il ai acum. Bafta! happy

| Fuby a răspuns:

Salut!
Stai linistit nu esti singurul cu asa fobie. De mica nu-mi era frica de caini aceasta fobie a aparut treptat.Acum nu-i pot suporta si incerc sa-i evit. Parintii incearca sa ma ajute dar in zadar. Cred ca aceasta fobie va trece cu timpul.happy