| SaveTheNature a întrebat:

Eu am fobie la caini. Nu mi-e frica de paianjeni, serpi, broaste,inaltime,sobolani, soareci.
Dar mi-e frica de caini. Chiar si un caine mic, cand latra la mine ma sperii. Ca sa nu mai vorbesc de cainii mari. Cand ii vad fara botnita ocolesc blocurile. Ca sa nu ma vorbescde haite de caini,
Cred ca daca ar sari pe mine as lesina.
Oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Fobiile nu au o cauza explicita, dar se presupune ca a existat in copilarie mai ales, un moment cheie cind a aparut stimulul fobiei.
Exista fobii care din afara nu par asa ciudate: frica de paianjeni, de a vedea singe, de inaltime( e comuna), claustrofobia etc si altele care sint si mai greu de inteles de cel in cauza si mai ales de cei din jur - teama de praf, teama de flori, teama de a voma, teama fata de culoarea rosie etc.
Stiu ca e foarte intensa aceasta panica, ca tremuri, respiri greu, transpiri, poate ai si vertijuri.
Cea mai buna metoda de a scapa de unele fobii simple, cum e a ta este expunerea. Cu cit ocolesti ciini, cu atit iti vei mentine aceasta panica inexplicabila. Incearca sa ai contact gradat cu ei, intii cu cei mai mici, mai blinzi, si pina la ciini de talie mare care te sperie.
Asta e solutia sa scapi.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Pai nu e cine stie ce. caini mari si golani sunt adesea pasnici si speriosi. fereste-te de haite, si cainii mici, gandeste-te ce iti spun acum, POTI SA II ZICI PUR SI SIMPLU MARSH!, Gandeste-te ce ti-am zis eu acum, si amintesteti ca nu trebuie sa iti fie frica, doar de haite.

| iron2man a răspuns:

O sa mergi pe programul de restructurare cognitiva?laughing)))

| PuiuCristina a răspuns:

Poti folosi un aparat cu ultrasunete pentru caini. O sa ii sperie foarte tare, ii deranjeaza si fug. E bine sa ai unul cu tine mereu

https://www.abouthome.ro/catalog/aparate-anti-caini-10