| anonim_4396 a întrebat:

Imi explicati va rog:

1- Propozitia subordonata
2- Propozitia coordonata
3- Propozitia regenta

Cu exemple daca se poate. Sa imi explicati in asa fel ca sa inteleg.

Dau FUNDA + VOT!

Va multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| cristella a răspuns:

O propoziție subordonată (sau dependentă) este o propoziție care are un înțeles insuficient, care depinde gramatical de o altă propoziție (de cea regentă) și care îndeplinește pe lângă aceasta funcția unei părți de propoziție (subiect, nume predicativ, atribut etc.). Propozitiile subordonate sunt de mai multe tipuri:predicativa, subiectiva ect. Exemple:
ea a ajuns sa fie premianta.-propozitie subordonata predicativa si raspunde la intrebarea ce? Acest fel de porpozitie raspunde si la intrebarile cum, ce fel de etc.
Cine nu este atent nu invata.-propozitie subordonata subiectiva si raspunde la intrebarea cine? Acest fel de propozitie raspunde si la intrebarea ce?

Propozitiile legate intre ele printr-un raport de asociere sunt coordonate copulative. Exemplu:
a. Ziua ninge, noaptea ninge, dimineata ninge iar!
Cu o zale argintie se imbraca mandra tara.
(V. Alecsaudri)

Propoziţia regentă este propoziţia de care depinde o propoziţie subordonată
ex:Se stie cine lipsește.
sper ca te-am ajutat

| Satango a răspuns (pentru cristella):

Multumesc pentru ajutor!

1 răspuns: