| fumsipraf a întrebat:

Buna tpu.Ma simt pierduta.se spune ca atunci cand iti doresti ceva cu adevarat se intampla.dar la mine de fiecare data cand mi-am dorit enorm un lucru viata mi-a dat o palma.nu vorbesc de lucruri materiale gen vreau bmw sau sa castig la lotto. vorbesc despre lucruri minore care m-ar fi facut fericita.dar simt ca nimanui nu ii pasa de mine cu adevarat.nici macar familiei mele.astazi mi-am dorit sa merg la un concert in weekend care are loc intr-un pub si nu am voie fiindca sambata am olimpiada iar parintii...dar cred ca nici daca nu as fi avut olimpiada nu m-ar fi lasat.acel concert inseamna enorm pentru mie.nu cred ca voi avea vreo data ocazia sa merg la Bucuresti la la un concert de-al trupei respective. parintii nu vor sa vina ei cu mine macar desi stiu ca concertul ala e totul pentru mine.stiu ca e ciudat sa le cer sa vina cu mine in pub dar singura nicio sansa.totusi cand le-am zis de concert au inceput sa urle la mine ca numai concerte imi trebuie si chestii.ca ce-i daca ii trupa mea preferata ca o sa mai vina bla bla dar nu e chiar asa. cand le asculti muzica non stop si astepti de 8 luni acest moment nu iti e tot una.de ce mi se intampla doar mie asa ceva? Ce as pitea sa fac? Sunt intrebari care nu-mi dau pace.singura metoda e sa nu mai ies cu prietenii si stau numai acasa cred ca nu o sa imi tin nici ziua de nastere ..ca doar nu este permis. uneori cred ca trebuie sa nu facem nimic daca nimic nu este permis.m-am saturat.nu mai suport.toti isi vad doar interesele lor.ce.le era daca vin cu mine in pub? Plateam eu si bilet si consumatie dar ei nu...

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai fii suparata. Poate actiunile parintilor iti par de neinteles, insa cu siguranta au interesele tale in minte (vreau sa zic, interesele tale principale si pe termen lung, din punctul de vedere al adultilor si a experientei lor de viata - care nu e deloc de neglijat!).

Sa mergi singura ori cu prietenii intr-un alt oras, mai ales daca esti minora, nu e o idee prea buna. Iar parintii pur si simplu nu sunt interesati de acel concert pentru ca nu corespunde varstei si preocuparilor lor. :-)

O idee ar fi sa vorbesti cu fiecare dintre parinti in privat si sa le explici pe un ton calm si politicos ca ti-ai dori foarte mult ca ei sa te insoteasca la acel concert (cu aceasta ocazie, mai fac si ei o plimbare in alt oras).

Ultima solutie ar fi sa accepti situatia si sa ai rabdare pana cand mai cresti. Cand vei fi adulta si pe picioarele tale, vei putea merge la orice concert doresti. Rabdarea e importanta, mai ales in tinerete; altminteri poti cadea chiar in depresie iar asta nu ar fi deloc intelept.

Cu bine. :-)

| fumsipraf explică (pentru anonim_4396):

Nu in alt oras e in orasul care locuiesc de aceea imi e atat de greu sa ii inteleg. Concertul cred ca e pentru toata categoriile de varsta.e vorba despre o trupa pana in 40 de ani care canta rock. Nu e lady gaga sa zici ca doamne fereste sa vina pentru ca pe ea chiar nu o suporta adica muzica ei ..si am incercat si varianta ta, dar degeaba

| anonim_4396 a răspuns (pentru fumsipraf):

Pacat. Putina distractie nu strica nimanui din cand in cand.

| Peaches a răspuns:

E pacat ca macar mama ta nu sta mai mult de vorba cu tine. Ar fi bine daca v-ati explica una alteia ceea ce simtiti, ceea ce puteti face si ceea ce e greu sa faceti, ce e bine, ce e rau. Tu nu intelegi de ce ei nu sunt de acord, ei nu inteleg de ce nu pui pe primul plan olimpiada. Ar fi bine daca ati gasi o punte de comunicare, sa intelegeti mai bine ce poate oferi fiecare celuilalt si ce cere fiecare de la celalalt.

| Sebastian2014 a răspuns:

Sincer te inteleg.Si mie imi plac concertele foarte mult, nu neaparat a unui artist anume, dar imi place atmosfera si senzatia aia care o ai cand te distrezi la maxim.Cred ca asta e ceea ce simti si tu.E naspa ca oamenii sa-ti distruga sperantele asa, parca n-ar fi nimic, dar nu ai ce sa faci.Nu ai alta optiune, decat sa treci peste, desi nu e usor, mai ales ca ti-ai dorit atat de mult sa mergi acolo.Acum esti la ei acasa,nu stiu cati ani ai,dar atata timp cat stai la ei trebuie sa te conformezi cat de cat. Oricum familia e cea care remane dupa toate, nu prietenii,asa ca cel mai bine e,parerea mea,sa ii ierti. Daca ii ierti vei devenii si mai deschisa la suflet si asta te va ajuta. Exprima-ti liber sentimentele, daca vrei sa plangi plange, nu e nici o rusine, dupa aceea sterge-te de praf, ridica-te si continua sa mergi inainte. Sper ca te-am ajutat.Nu mai fii suparata ca viata e prea scurta sa o traiesti asa.O zi faina sa ai! happy

| fumsipraf explică (pentru Sebastian2014):

Merci pentru tot.nu pot sa trec asa usor peste dar o sa incerc.da imi e dor si de atmosfera pe care o creeaza acea trupa ca doar de aceea e trupa mea preferata plus ca piesele pe care le canta sunt cantate din suflet si toti 4 sunt niste oameni extraordinari.am 16 ani apropo.zi faina si tie ca a mea nu e prea faina :+

| Wă_Larii_1996 a răspuns:

Totul se intampla cu un scop, poate asa e mai bine.
Nu trebuie sa fi suparata pe parintii tai, nu iti vor raul :*
Si eu am trecut printr-o situatie asimilara, am vrut sa merg la un festival si ai mei nu m-au lasat pentru ca aveam scoala a doua zi iar la festival s-a lasat cu batai etc. asa a fost mai bine!